Далай-лама XIV (Тенцзін Ґ'яцо) народився 6 липня 1935 року в селищі Такцер на північному сході Тибету провінції Амдо в бідній багатодітній селянській родині. Будучи дев’ятою дитиною при народженні отримав ім'я Лхамо Дондруб "богиня, виконуюча бажання".
У віці двох років його визнали перевтіленням попереднього 13 -го Далай –лами і він виховувався в монастирі Тибету з тисячолітньою історією, розпочавши чернечу освіту з шести років. Навчальна програма включала логіку, образотворче мистецтво, санскритську граматику та медицину, але найбільший акцент приділявся буддійській філософії, яка була поділена на ще п’ять категорій: досконалість мудрості, філософія середнього шляху, канон чернечої дисципліни , метафізика, логіка та гносеологія. П'ять незначних предметів включали поезію, драму, астрологію, композицію та синоніми.
Навчався у головних монастирських університетах Тибету: Дрепунзі, Сері і Гандені. У 23 роки, склавши іспити з відзнакою в присутності 20000 вчених ченців у храмі Джоханг, був нагороджений дипломом Геше Лхарампи (доктор філософії буддизму). У 1950 році, після вторгнення Китаю до Тибету, взяв на себе повну політичну владу, а вже через дев'ять років, після жорстокого придушення тибетського національного повстання в Лхасі китайськими військами, був змушений втекти у вигнання. Відтоді він живе у Дхарамсалі на півночі Індії, де розташована його резиденція. Перебуваючи в еміграції, Далай-лама XIV представив Нову демократичну конституцію Тибету "Хартія тибетців у вигнанні", завдяки йому ООН прийнято три резолюції щодо Тибету в 1959-1965 роках, у 1987 р. при виступі перед членами Конгресу США у Вашингтоні ним був запропонований П'ятиточковий план миру для Тибету. У 2011 році Далай-лама відмовився від влади залишившись релігійним главою. В травні 2011 року підписав документ, який офіційно передав його тимчасові повноваження демократично обраному лідеру. Тим самим він офіційно покінчив з 368-річною традицією, згідно якої Далай - лами володіли духовним і політичним авторитетом у Тибеті.
Далай-лама XIV відвідав понад 67 країн на 6 континентах. Є автором або співавтором понад 110 книг. Ще з середини 1980-х років веде діалог із сучасними вченими, головним чином у галузях психології, нейробіології, квантової фізики та космології, що призвело до історичної співпраці між буддійськими ченцями та всесвітньо відомими вченими, намагаючись допомогти людям досягти душевного спокою.
Підпишіться на розсилку
і отримайте знижку 10%