Наш формат | Блог > Історії життя > Чому поради із самовдосконалення не діють та що із цим робити
 

Чому поради із самовдосконалення не діють та що із цим робити

Почнемо з головного — сила волі, про яку так голосно кричать усі довкола, не працює. Силу волі просто переоцінили, впевнений Бенджамін Гарді, автор книжки «Не примушуй себе. Альтернатива силі волі». Послідовно та на прикладах людей, які досягли бажаної мети, Гарді переконує: є фактори, що впливають на наш рух до цілі значно сильніше за силу волі.

 

Бажаєте змін? То змініть своє оточення

Перший і найголовніший фактор, який впливає на наш рух вперед, — це оточення.

Сила волі не допоможе досягти мети, якщо ми будемо лишатись у середовищі та серед людей, що нас обмежують.

Тимчасові зміни не допоможуть. Якщо ми змінюємо обстановку, щоб досягти цілі, а потім повертаємось до старого середовища, — усі наші зусилля зійдуть нанівець рано чи пізно, адже ми діємо так, як звикли, серед тих самих людей.

«Якщо живеш із кульгавим, навчишся кульгати», влучно цитує Плутарха Гарді. Ба більше, не лише той самий «кульгавий» впливає на нас — наукові дослідження довели тезу оратора Джима Рона про те, що ми є «середнім від п’яти людей, із якими проводимо найбільше часу». Але й це ще не все — виявляється, ми ще й середнє від тих п’яти людей, із якими кожен із наших п’яти друзів проводить найбільше часу. Наприклад, якщо друг вашого друга почне набирати вагу, ваші шанси захворіти на ожиріння стрімко зростають. Науковці назвали це негативним вторинним знайомством – наче теорія шести рукостискань, тільки зі знаком мінус.

Проте «змінити оточення» не означає «стати індивідуалістом-одинаком». Взаємодіяти з іншими необхідно, головне — розуміти з ким. «Ваш план дій, хай натхненний та альтруїстичний, є лише вашим планом дій. Якщо об’єднати його з планами дій інших людей чи організацій, він трансформується. Цей план розшириться та зміниться так, як ви зараз не можете собі уявити, бо поєднання ідей і людей — єдиний шлях до творення чогось оригінального і нового» — пояснює Бенджамін Гарді.

 

Втім, середовище — це не лише про людей, що вас оточують. Формування середовища  — це про створення умов, у яких не досягти успіху ви просто не зможете. Наприклад, якщо вам потрібно зосередитись на роботі, треба усунути з фізичного та цифрового простору всі відволікальні чинники. Плануєте харчуватися здоровою їжею — викиньте шкідливу з холодильника. Хочете отримати творчі інсайти та натхнення — змініть обстановку, поїдьте за місто на день-другий.

Здавалося б, такі прості та відомі усім поради, але чи виконуємо ми їх?

Бажаєте змін? То змінюйтеся

Обмежуватися лише впливом на нас інших людей не можна, говорить Гарді. Щоб досягти мети нам самим треба змінюватись. І перший чинник, який потребує зміни, — це наша поведінка. Не поведінка зумовлена тим, якою особистістю ви є, а навпаки – особистість формується залежно від поведінки.

Ви судите себе за власними діями в тих чи інших випадках, а отже можете змінити свою сутність, якщо зміните поведінку. Розуміючи, що і чому ви робите, ви розвиваєте свідому поведінку.

Що ж радить Гарді? Ось кілька базових порад: хочете відчути мотивацію — активно поплескайте в долоні кілька секунд, оббіжіть довкола будинку, прийміть холодний душ; носіть інший одяг. Краще одягайтеся, це надасть вам упевненості. Користуйтеся хорошими парфумами. По-іншому зачісуйтеся.

Зовнішні зміни ведуть до внутрішніх, а з допомогою останніх ви можете змінити на краще своє зовнішнє середовище і створити висхідний цикл особистої трансформації. Конкуруйте з тими людьми, які знаходяться там, де ви хочете бути, замість того, щоб змагатися з людьми свого рівня.

У цьому полягає фундаментальна різниця між тими, хто досягає успіху, і тими, хто ні. Неуспішні люди ухвалюють рішення з огляду на поточні обставини, а успішні — зважаючи на те, де вони хочуть бути.

Змінювати можна все

Змінити середовище інколи може означити і зміну напряму діяльності. Лячно? Вважаєте, що не можете опанувати, для прикладу, математику? Бенджамін Гарді впевнений, що це не так! Він стверджує, що підкорити можна будь-яку сферу — звісно, деякі важче за інші в силу природних здібностей, але можливо будь-що!

Головне в процесі пізнання нового – вміння пристосовуватися. «Уміти пристосовуватися — це про те, як ви навчаєтеся. Це про вміння вдумливо сприймати своє середовище і брати звідти найкращу інформацію та ресурси. Крім того, уміння пристосовуватися — це про ваше керування середовищем, а не про його контроль над вами. Якщо ви вмієте пристосовуватися й навчатися, то не застрягнете в одному оточенні надовго. Ви швидко зрозумієте, скільки це середовище може дати, і перейдете до нових і складніших оточень» — пояснює Гарді.

Є два можливих варіанти. Якщо у вас ментальність зростання, то ви дієте з вірою. Ви вірите в щось, чого не бачите. Вірите, що можете вирости в певній сфері, навіть якщо це зростання поки що видиме лише в уяві. Коли ж у вас фіксована ментальність, про віру там не йдеться. Ви не вірите в те, чого не бачите. Ви сумніваєтеся. Ви надто впевнені й прив’язані до конкретного сприйняття себе. А через те, що не вірите, нібито можете чогось навчитися, ви й не можете цього зробити. Ви запхали себе в коробку і не маєте бачення майбутнього поза її межами.

Утім психологи та теоретики освіти вже мають купу доказів, що ви можете навчитися будь-якому способу пізнання. Але лише за умови, що будете гнучкими і адаптивними в навчанні. Це змінює все, зокрема ідею про те, що за кожною людиною закріплені сильні та слабкі сторони. У вас немає сильних чи слабких сторін як таких; радше ви маєте позитивні чи негативні звички пізнання. Ці звички плекалися протягом усього вашого життя. Їх обумовлює ваше середовище, адже ви схильні шукати ситуацій, у яких вам комфортно. Щоб застосовувати свій нездоровий та добре прокачаний підхід, ви робите все, що можете, аби створювати ситуації та середовища, які даватимуть вам змогу практикувати саме його. Ви уникаєте ситуацій та середовищ, де потрібно діяти інакше.

На щастя, усі шаблони можна змістити. Якщо ви повірите, що можете навчитися будь-чого, то ви зможете це зробити. Чи щось даватиметься важче за інше? Очевидно, що так. Але не через фіксовані сильні й слабкі сторони, а через атрофовані або недорозвинені пізнавальні м’язи, саботажні переконання та погані звички.

Наостанок додам — як і Бенджамін Гарді, я вірю, що кожен з нас здатен досягти бажаного. Але часто чи то нестача віри, чи то впевненості не дає нам дійти до кінця. Втім, у Гарді є декілька порад, які допоможуть на самому початку руху до цілі не звернути з обраної дороги:

  • заявіть про свої цілі публічно;
  • визначте необхідні часові межі;
  • установіть кілька форм зворотного зв’язку/звітності своєму середовищу;
  • усуньте або змініть у власному оточенні все, що налаштоване проти вашого рішення.

Замість покладатися виключно на свої внутрішню силу та рішучість, надійніше побудувати кілька систем зовнішнього захисту довкола власних цілей. Це означає створити умови, які зроблять досягнення ваших цілей невідворотним. Усе на своїх місцях. Тепер у вас немає вибору — тільки рухатися вперед за найсильнішими бажаннями.

Не сила волі творить ваше сьогодення, а вміння обладнати навколишнє середовище якнайкраще для власного розвитку.

Написано Оксана Ласка