Фільтр

Україномовна книга для тих, хто в Криму - це більше, ніж просто книга

30.05.2017

Кримські татари та українці, які не визнають анексію півострова Росією і відкрито підтримували українську революцію, бояться залишатися в Криму. Деякі адреси публікують в інтернеті і погрожують корінному населенню фізичною розправою. Частина кримських татар вже виїхала в Київ, залишивши на півострові квартири і роботу. Про те, що саме зараз відбувається в Криму ми особливо не знаємо за рахунок негативу та кривавих протистоянь в процесі антитерористичної операції із російськими військовими в Луганській, Одеській, Харківській та Донецькій областях. І що ми маємо?

Щодня чуємо нову інформацію про повну відсутність будь-яких туристів та порожні пляжі, про припинення міжнародних авіарейсів, про свавілля росіян проти кримських татар, про майже 8000 тисяч біженців, які вже покинули власні домівки і втекли з Криму, про перехід українських військових на бік росіян і ще про багато небезпечних та деструктивних процесів, які там відбуваються. Гірко констатуємо той факт, що, на жаль, в Києві майже нічим не можуть допомогти кримським татарам, окрім надання тимчасового житла для біженців з Криму. За словами високопосадовців, можливості для захисту всього українського в Криму зараз вкрай обмежені. Відомо, що ще з кінця лютого створюються соціальні ініціативи, які хоч якось інтегрують та підтримують кримських татар та українців, які залишилися сам-на-сам із окупантами. Наприклад, одна з них - це інтернет-блок Крым SOS у Facebook вже набрав майже 49 тисяч користувачів, де щодня можна дізнаватися свіжу та неспотворену інформацію про те, що зараз відбувається в Криму. Ця сторінка була створена громадською активісткою Тамілою Ташевою, яка, до речі, працювала у мистецькій агенції «Наш Формат».

Окрім того, надзвичайно важливим моментом для тих, хто продовжує залишатися в Криму є підтримка з інших міст континентальної України. Ще одна соціально-значима акція, яка була організована письменницею Оксаною Кротюк на початку березня і яка триває і дотепер - це передача школярам та дорослим жителям Криму українських книг.

Скажемо, що ми були одні із перших, хто долучився до допомоги кримським татарам книгою. За словами координаторки цієї всеукраїнської акції, перші 200 зібраних книг з українських видавництв вона надсилала «Укрпоштою» («Нова пошта» тимчасово не працювала в Криму). Всі, хто долучався до акції та віддавав частину книг дуже переживали, чи дійдуть книги до остаточного пункту призначення. І цими ж таки книгами нагородили дітей та вчителів з Криму за участь і перемогу в конкурсі до 200-ліття Тараса Григоровича Шевченка.

Ті, хто отримав книги в подарунок раділи, оскільки для них це є надзвичайно великий дефіцит. Можна зробити висновок про те, що, насправді, значить для мешканців в Криму українська книжка в цей час. До того ж на території окупованої нині території в Криму постійно з'являються активні люди, які потенційно теж готові отримувати українські книги і поширювати і далі їх у молодіжному середовищі.

Планується, що 15 травня в Києві будуть отримувати нагороди севастопольські переможці конкурсу української мови імені Петра Яцика: Оксана Кучурка (7клас) та Любов Янковська (11 клас). І велика увага буде звернена саме на дітей та вчителів з Криму, яким буде вручатися ще більше книг. Між іншим додамо, що питання попиту на українську книжку в Криму cтоїть на дуже тонкій грані, виражається не так у цифрах, як у психологічно-емоційній сфері.

Як стверджує Оксана Кротюк: "Україномовна книжка для тих, хто в Криму - це більше, ніж просто книжка. Це для кримчан особливий знак про те, що є співвітчизники, які про них думають і співпереживають»

На початку травня вже було зібрано значно більше книг, однак з листів та спілкування видно, що мешканці в Криму трохи бояться публічно «світитися» у таких справах.

Ще однією проблемою є те, що на території Криму наразі діють та розповсюджуються в Інтернеті списки українських патріотів, яких треба «знищити». Можемо навести деякі паралелі - думається про те, що ця напружена ситуація нагадує події у романі-антиутопії «451 градус за Фаренгейтом» американського письменника-фантаста Рея Бредбері, де панує майже повний контроль над суспільством та тоталітаризм і де незаконним вважають читання і переховування будь-якої літератури та книг, адже читання примушує мислити індивідуально та вирізнятися розумово. За порядком слідкують пожежники і вони як опора режиму спалюють книги і будинки, де їх ховають.

Але не будемо надмірно писати про негативне. Є й деякі позитивні моменти - стало відомо, що всесвітньо відомий дисидент і правозахисник, колишній глава Меджлісу кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв став лауреатом престижної польської премії «Солідарності». Цього року ця премія вперше буде присуджена за заслуги в боротьбі за свободу, демократію і права людини.

Ми ж у свою чергу закликаємо Вас активно долучатися до цієї акції і передавати книги, які вважаєте корисними у Крим. Даємо контакти Оксани Кротюк: oksana.krotyuk@gmail.com 

Прес-служба мистецької агенції «Наш Формат»

 

 
Поділитися в соціальних мережах:
Схожі новини
Коментарі
Поки немає коментарів
Написати коментар
captcha
Замовлення зворотного дзвінка