Дивлячись на гору недочитаних книжок ви, напевно, не раз і не два, думали про те,  як би то навчитися читати швидше. Хороші новини тепер це можна зробити доволі просто. Жодної магії, достатньо лише прочитати книжку.

В грудні ми чекаємо з друку саме ту новинку, яка стане вам в пригоді «Прорив у швидкості читання. Книжка за день — це реальність» Пітера Кампа. Сьогодні ж ми публікуємо окремі уривки з книжки, які допоможуть збільшити швидкість читання за допомогою кількох вправ.

Спершу варто дізнатися, чому ви читаєте повільно. Насправді все досить просто  середньостатистичний читач часто перечитує, повертається і ще раз зосереджується на словах; 10–11 разів на кожних 100 слів.

Існує два види перечитування: свідоме та несвідоме. Іноді може здатися, що ви щось не зрозуміли достатньо добре, тому вирішуєте повернутись і перечитати. Це свідоме перечитування. Не найефективніший спосіб поглибити розуміння, але він теж заслуговує на існування.

Несвідоме перечитування — наслідок поганих звичок, яких ви набули, коли вчилися читати. Цей вид перечитування трапляється, коли очі несвідомо повертаються назад, щоб іще раз глянути на слово. Викорінення цієї звички — перший крок до скорочитання.

Умови для читання

Якщо говорити про умови під час читання, варто знати дві речі: яким має бути освітлення та яку позу обрати.

Освітлення має бути не надто яскравим і не надто тьмяним; при будь-якому з них очі надмірно напружуються. Найкращий вибір — розсіяне світло або таке, що йде з кількох джерел і не відблискує на сторінці. Для перевірки підніміть руку сантиметрів на тридцять над тим, що ви читаєте. Якщо бачите різку тінь, то світло надто яскраве. Найкраще, щоб не було жодної тіні.

Найкраща поза для читання — сидіти на стільці зі спиною, рівно притиснутою до спинки стільця. Зсутулившись, лежачи або будь-які інші пози не можна вважати прийнятними варіантами.

Книжку найкраще тримати під кутом 45° відносно очей, у такому положенні очам не доведеться постійно пристосовувати кут огляду. Це зменшує кількість роботи для них, а отже вони менше стомлюватимуться.

А тепер ваш основний інструмент рука. Щоб використати свою руку для прискорення читання, почніть водити кінчиком вказівного пальця вздовж кожного рядка під словами, які читаєте. Читайте те, що знаходиться над вашим вказівним пальцем. Коли палець доходить до кінця рядка, підніміть його на кілька сантиметрів і швидко опустіть на початок наступного рядка та повторіть весь процес знову.

Майже одразу, щойно ви почнете використовувати руку для читання, ви побачите, що ваша швидкість зростає. Все тому, що ця техніка допоможе побороти несвідоме  перечитування. Ось вам для початку вправа.

tea-time-3240766_1280
bed-1853907_1280

Вправа

Матеріали: ця книжка.

Мета: довести до автоматизму перший рух рукою.

  1. Тренуйтеся робити перший рух рукою (водити під рядками вказівним пальцем) протягом кількох хвилин на уривку тексту, який не має жодного сенсу; ви знайдете його після цієї вправи.

2. Виставивши вказівний палець, водіть рукою під кожним рядком; на кожен рядок витрачайте приблизно секунду. Рахуйте «один» вголос і продовжуйте далі після кожного рядка.

  1. Підніміть палець наприкінці рядка й швидко поверніть його на початок наступного. Продовжуйте так само з усіма рядками, рахуючи «один» щоразу.
  1. Коли ви закінчите цей уривок, починайте його знову, аж поки цей рух не стане відточеним і автоматичним, а також перестане бути різким. Ви не маєте задумуватись про те, що ви робите; просто дивіться на беззмістовний текст.

 

Практика на беззмістовному тексті:

ХХХ Х ХХХХ ХХХ ХХХХХХ ХХХ ХХХ ХХХХ ХХ ХХХ ХХХ ХХХ ХХХ ХХХХ ДДД Д ДДД ДДД ДДД ДД ДДД ДД ДДДД ДДД ДДДД ДДДДД ХХХ Х ХХХХ ХХХ ХХХХХХ ХХХ ХХХ ХХХХ ХХ ХХХ ХХХ ХХХ ХХХ ХХХХ ДДД Д ДДД ДДД ДДД ДД ДДД ДД ДДДД ДДД ДДДД ДДДДД ХХХ Х ХХХХ ХХХ ХХХХХХ ХХХ ХХХ ХХХХ ХХ ХХХ ХХХ ХХХ ХХХ ХХХХ ДДД Д ДДД ДДД ДДД ДД ДДД ДД ДДДД ДДД ДДДД ДДДДД ХХХ Х ХХХХ ХХХ ХХХХХХ ХХХ ХХХ ХХХХ ХХ ХХХ ХХХ ХХХ ХХХ ХХХХ ДДД Д ДДД ДДД ДДД ДД ДДД ДД ДДДД ДДД ДДДД ДДДДД ХХХ Х ХХХХ ХХХ ХХХХХХ ХХХ ХХХ ХХХХ ХХ ХХХ ХХХ ХХХ ХХХ ХХХХ ДДД Д ДДД ДДД ДДД ДД ДДД ДД ДДДД ДДД ДДДД ДДДДД ХХХ Х ХХХХ ХХХ ХХХХХХ ХХХ ХХХ ХХХХ ХХ ХХХ ХХХ ХХХ ХХХ ХХХХ ДДД Д ДДД ДДД ДДД ДД ДДД ДД ДДДД ДДД ДДДД ДДДДД ХХХ Х ХХХХ ХХХ ХХХХХХ ХХХ ХХХ ХХХХ ХХ ХХХ ХХХ ХХХ ХХХ ХХХХ ДДД Д ДДД ДДД ДДД ДД ДДД ДД ДДДД ДДД ДДДД ДДДДД

Після виконання цієї вправи протягом кількох хвилин ви маєте бути готові вже використати для читання руку. Відтепер ви маєте використовувати для читання руку завжди.

Важливо звикнути, що треба використовувати руку. Знадобиться кілька днів, щоб це виходило просто і вам було зручно або щоб не замислюватися про те, що ви робите.

Багато відомих осіб можуть читати дуже швидко. Казали, нібито англієць Семюель Джонсон міг робити це так швидко, що одного погляду на сторінку йому вистачало, аби знати, що на ній написано. Коли президент Теодор Рузвельт жив у Білому домі, то щодня читав одну книжку перед сніданком, а іноді по три на день. Джон Ф. Кеннеді міг читати 1200 слів на хвилину.

 

Учителем на одному з перших своїх занять я зустрів таку унікальну людину — Джин Леоне. Неймовірно, але її швидкість сягнула 5000 слів на хвилину вже на другому уроці, у той час як решта читали близько 400–500 слів на хвилину. З нашої розмови я дізнався, що вона звикла читати книжку на день приблизно за годину, поки чекала на чоловіка з роботи. Вона не вважала, що була незвичайною, як і решта обдарованих від природи скорочитців, яких я зустрічав.

Мабуть, коли вас вчили читати, то групи літер розглядали окремо. Наприклад, у слові «бути» ви дивилися на кожну букву: «б», потім «у», далі «т» і нарешті «и». Очам знадобиться близько чверті секунди, щоб зосередитись на одному об’єкті, тому ви можете уявити швидкість читача-початківця. Якщо він або вона витрачає чверть секунди на одну літеру, то на слово з чотирьох букв піде одна секунда.

Наступний крок — навчитися розпізнавати групи букв за один раз. Спочатку спробуйте знаходити їх у власному імені. Якщо слова великі, вам доводиться поглядати на обидві половини. Коли починаєте впізнавати все більше і більше цілих слів, ваша швидкість з 60 підвищується до 175 слів на хвилину — це відбувається класі в шостому, коли вас уже навчили правил читання. Ви читаєте все більше, і ваша швидкість поступово зростає — зазвичай до близько 240 слів на хвилину.

Єдиний спосіб читати швидше, аніж 240 слів на хвилину, — дивитися на більш як одне слово. Якщо ваше око сприйматиме два слова одночасно, ви зможете читати 480 слів на хвилину. Перший крок ви вже зробили, коли навчилися сприймати набір букв як цілі слова. Навчитися розпізнавати одразу кілька слів — питання постійної практики та правильних завдань.

Як цього навчитися? Ось вам вправа на перечитування уривка кілька разів. Коли ви перечитуєте щось кілька разів, то несвідоме перечитування можна подолати швидше, адже ваш мозок розслабиться і не хвилюватиметься, що може щось пропустити: ви ж уже це читали; тому таким чином легко навчитися читати швидше. Коли знаєте, що нічого не пропустите, ви почнете вчити очі читати одне слово лише один раз.

book-2592783_1280
read-1342499_1280

Вправа

Матеріали: будь-яка звичайна книжка; прилад для вимірювання часу (наручний годинник чи годинник на комп’ютері).

  1. Розгорніть книжку на будь-якій сторінці. Ведіть рукою і читайте доти, доки не минуть три хвилини. Поставте позначку «1» там, де ви закінчили.
  1. Поверніться на початок і перечитайте той самий уривок за три хвилини. Спробуйте читати трохи швидше, щоб перетнути позначку «1». Поставте позначку «2», якщо подолали позначку «1».

3. За три хвилини знову перечитайте той самий уривок, але ще трохи швидше. Цей текст ви вже бачили, тому маєте читати його швидше. Коли минуть три хвилини, поставте позначку «3», якщо подолали позначку «2».

4. Прочитайте уривок ще швидше за три хвилини. Поставте позначку «4», якщо подолали позначку «3».

5. І, нарешті, читайте новий уривок (можете почати від позначки «4») протягом трьох хвилин. Ніколи не забувайте водити рукою. Поставте позначку «5» там, де закінчите.

6. Порахуйте швидкість читання за останні три хвилини, тобто уривок від позначки «4» до позначки «5». Для цього виконайте такі дії:

6.1. Визначте середню кількість слів на рядок.

6.2. Порахуйте загальну кількість рядків.

6.3. Помножте 6.1 на 6.2, щоб визначити загальну кількість прочитаних слів.

6.4. Поділіть 6.3 на 3, щоб визначити кількість слів на хвилину.

На мою думку, намагатись навчитися читати швидше без руки — це як намагатися писати швидше без комп’ютера. Звичайно, ви можете навчитися писати швидше без комп’ютера, але з ним — коли навчитеся його використовувати — це буде набагато простіше. А найкраще те, що рука у вас завжди з собою.

Є багато причин того, чому запропоновані техніки приносять чудові результати так швидко і так часто. По-перше, цей метод — дуже природний, адже в основі його лежить не теорія, а спостереження людей, які читають швидко від природи. По-друге, коли людині спершу не вдається скорочитання, то часто не через брак уміння, а радше тому, що її інструменти — тіло і мозок — ще не готові це сприйняти. Згодом, коли з’являється інша можливість навчитися, до того ж людина вже готова засвоїти цю методику, їй, на диво, все легко вдається.

99 переглядів

Поділіться своїми враженнями
в соцмережах

Що ви думаєте з цього приводу?

  Подписаться  
Уведомление о
Відгуки (0)
Книжка «Усе замахало. Але надія є»

Хочу отримувати
нові статті

Схожі публікації