«…багатогранне життя — це не щось, що відбувається з вами, а щось, що ви створюєте.

Ви будуєте його завдяки низці рішень, великих і маленьких, які згодом,

у поєднанні, дають можливість створити дивовижне життя та кар’єру»

Кожен із нас мріє про різнобарвне і повноцінне життя та яскраву кар’єру. Щоб реалізувати ці плани, ми часто фокусуємося на одному-єдиному напрямку, одній професійній навичці чи єдиній меті. Нік Лавґров, автор книжки «Принцип мозаїки. Шість навичок дивовижного життя і кар’єри», переконаний, що слід діяти інакше. Тож натомість він радить застосовувати принцип мозаїки — шість навичок, які допоможуть жити цілісним життям, реалізувавши себе в найрізноманітніших сферах.

Сьогодні ми розкажемо про ці шість навичок, які, на думку Лавґрова, спрямують нас до різнобічного життя у майбутньому.

————————————————————————————

«У своєму дослідженні для цієї книжки я опитав більше двохсот людей, багато з яких знайшли хоча б часткове рішення цієї дилеми. Вони сформували своє життя в напрямку ширини, надмірно не жертвуючи очевидними перевагами глибини. Мета цієї книжки — не тільки викласти аргументи на користь ширшого життя, але також допомогти вам досягти його. У ній — рекомендації, результати мого дослідження: шість навичок, які дозволять вам побудувати дивовижне життя і кар’єру. Я маю на увазі шість навичок принципу мозаїки» — говорить Нік Лавґров.

 

 

#1. Моральний компас

Ширше життя зазвичай вимагає від вас працювати в багатьох різних сферах. Часто може здаватися, що вони суперечать одна одній, а іноді воно й справді буває так. Хороший приклад цього — проблема, що виникає, коли у своєму професійному житті ви хочете діяти у державному, бізнесовому і неприбутковому секторах. Ви можете прагнути цього з найкращих міркувань — розширити свій вплив на суспільство й сприяти саморозвитку. Але інші можуть критикувати ваші маневри між такими різними галузями; вони навіть здатні поставити під сумнів ваші мотиви.

Як же ви будете гармонійно поєднувати різні діяльності у вашому житті і в який спосіб урегульовувати явні конфлікти інтересів та етичні дилеми, що, вірогідно, у вас виникнуть? Набагато простіше буде це зробити, якщо у вас є міцний моральний компас — етичний дороговказ, який дає змогу вибрати найкорисніший курс у будь-який час. Цей моральний компас, що орієнтується на ваші глибинні духовні цінності, дозволить вам адаптуватися до різних обставин, але водночас уникнути ризику стати цілком іншою людиною, змінюючи царини діяльності. Він також допоможе зрозуміти, оцінити й узгодити власні мотиви — окреслити свою карту мотивації, а потім рухатися нею.

#2. Інтелектуальний стрижень

Найбільший ризик широкого життя в тому, що вас сприйматимуть тим, хто за все береться, та кому нічого не вдається. Якщо так станеться, то щодо робочих питань вам більше не телефонуватимуть, бо ви вже не будете експертом у чомусь конкретному. Отже, як забезпечити собі відповідні знання і навички в контексті ширшого життя?

Практика свідчить, що ви з більшою ймовірністю досягнете успіху, якщо ваш ширший досвід буде підкріплено і навіть забезпечено надійним інтелектуальним стрижнем — знаннями або навичками, які супроводжуватимуть вас у різних сферах діяльності.

Прийняття так званого «Т-підходу» дозволить уникнути ризику випадковості вашого життєвого шляху. Суть цього підходу в тому, що ви маєте розвинути реальну компетенцію в предметній галузі (вертикальна лінія літери «T») і використати її в широкому діапазоні обставин (горизонтальна лінія «T»). Ви також повинні застосовувати уроки з власного широкого досвіду (горизонтальна лінія) у вашій галузі спеціалізації (вертикальна лінія).

Наприклад, професіонали, які сформували власний інтелектуальний стрижень у питаннях енергетики та довкілля (детальні розповіді про цих людей ви знайдете у книжці). У різний спосіб і в різний час вони застосовували ці вміння на державній службі, де визначали та впроваджували політичні рішення; у бізнесі, де допомогли створити солідні підприємства; у неприбутковому секторі, де сформували дієві інститути та всіляко виступали на захист природи. Якщо ви скористаєтеся цим Т-подібним методом, то також зможете отримати переваги від різнобічності, одночасно гарантуючи постійну цілеспрямованість і узгодженість свого підходу. Ви сконцентруєте свою вогневу міць, та не станете дилетантом.

#3. Перехідні навички

Одна справа — розвинути набір навичок, що працюють в якійсь конкретній ситуації (наприклад, такі, що використовують для успішного ведення бізнесу або розробки політичних рішень соціальних та економічних проблем). Інша й складніша — розвиток навичок, які працюють у кількох ситуаціях. І все-таки цю потребу в ширині вам необхідно буде задовольнити — розвинути навички, які можна застосовувати в різних середовищах.

Серед них «що»-навички — інструменти, методи та методології для визначення базового напрямку та попутного розв’язання реальних проблем; «як»-навички — різноманітні способи стимулювати інституційні зміни, незалежно від ситуації; «хто»-навички — способи налагоджувати контакти з людьми та надихати їх, виступати лідером команд у різних середовищах та між ними.

Найбільший ризик широкого життя в тому, що вас сприйматимуть тим, хто за все береться, та кому нічого не вдається.

 

#4. Широкі мережі зв’язків

Глибокий фахівець, імовірно, сфокусує свої основні ресурси на побудові контактів і відносин у межах однієї сфери діяльності. Як наслідок, багато людей насправді мають досить вузькі мережі спілкування, обмежені їхнім досвідом та контактами. Якщо ви не будете робити рішучих кроків для розширення своїх зв’язків, то, ймовірно, залишитеся заручником цих глибоких, але вузьких мереж і всіма силами намагатимеся вирватися з них.

Я пропоную три способи побудувати та застосовувати розширені мережі зв’язків.

По-перше, ви можете створювати мережі, які дозволять вирішувати проблеми колективно, спираючись на різноманітні джерела розуміння і бачення.

По-друге, можна створювати широкі та різноманітні команди з відмінних за поглядами учасників, а не просто намагатися знайти людей, які виглядають, думають і висловлюються так само, як ви. Наприклад, ви можете перейняти підхід створення команди із суперників, який застосували для формування свого уряду деякі президенти США, такі як Авраам Лінкольн, Теодор Рузвельт і Барак Обама.

І, по-третє, ви можете створювати мережі спілкування, які дозволять зробити широкий вибір у кар’єрі, оскільки велику частку кандидатів на професійні посади обирають із уже наявних зв’язків.

#5. Контекстуальний інтелект

Формуючи багатогранне життя, вам доведеться ефективно адаптуватися до різних професійних та особистих умов — швидко оцінювати нові та незнайомі ситуації, корегувати свій підхід і навіть спосіб висловлюватися, а також знайти ефективну в конкретному контексті методологію. Здатність адаптуватися до нових обставин закладена в нашій ДНК — справді, це було життєво важливим чинником у біологічній та соціальній еволюції людини. Це те, що робить ширину таким природним прагненням, поки ми не дозволяємо нашому вродженому контекстуальному інтелекту атрофуватися.

Контекстуальний інтелект дозволяє нам адаптуватися до нових ситуацій і викликів швидко та з користю.

#6. Підготовлений розум

Однією з найбільших переваг широкого життя є альтернатива. У вас буде ширший спектр можливостей, менше обмежуватиме попередня діяльність, ви будете менше залежати від інших у кар’єрному і життєвому виборі. Проте є зворотний бік медалі: вам доведеться обирати із ширшого та складнішого набору варіантів і компромісів, серед яких будуть такі, що спонукатимуть іти менш проторованим шляхом.

У вас більше шансів отримати користь та уникнути ризиків широкого життя, якщо візьмете за джерело натхнення й керуватиметеся знаменитим висловом Луї Пастера: «У сфері спостережень щасливий випадок чекає тільки на підготований розум».

Дуже мало успішних людей, із якими я зустрічався та в яких брав інтерв’ю, визнали, що складали кар’єрний план або план життя, орієнтуючись на ширину, різнобічність. Зазвичай вони заперечують це, кажучи, що так просто відбулося, що їхнє широке життя сформувалося майже випадково.

Але стає очевидним, що успішні люди насправді готувалися робити важливий вибір. Наприклад, погодитися деякий час жертвувати своїм фінансовим добробутом заради роботи в уряді або вийти з кола загальної уваги, щоб набратися свіжих інтелектуальних сил в освітньо-науковій сфері, чи заробити грошей для сім’ї, відклавши інші прагнення, які продиктовані суспільним благом.

У декого були власні правила ухвалення рішень, наприклад, «піти в уряд, коли моя політична партія прийде до влади». Інші вирішили міняти тип діяльності кожні декілька років, щоб набиратися свіжих сил, відновлюватися та розширювати свої горизонти. Інакше кажучи, розум цих людей був підготовлений емоційно та інтелектуально для викликів і можливостей широкого, різнобічного життя.

ТЕСТ. Ви від природи багатогранна особистість чи інстинктивно схиляєтеся до глибини?

Прочитайте наведені нижче твердження та скажіть «так» або «ні» на кожне з них, обираючи відповідь, яка найкраще відображає вашу ситуацію:

 1. Я волію знати мало, але про багато речей, аніж знати багато, але про незначну їх кількість.
 2. Я достатньо здібний у декількох речах, а не виключно здібний тільки в чомусь одному.
 3. Отримуючи формальну освіту, я любив вивчати, на перший погляд, не пов’язані між собою предмети.
 4. Я зацікавлений у тому, щоб виконувати різні ролі у своєму професійному житті.
 5. Я хочу бути професіоналом у різних сферах діяльності.
 6. Поза роботою в мене багато особистих зацікавлень.
 7. Я люблю читати книжки на різні теми.
 8. За будь-якої можливості я намагаюсь отримати новий особистий досвід.
 9. Я вважаю себе від природи схильним до ризику — як професіонал і як особистість.
 10. У мене є друзі з різноманітними знаннями та досвідом.
 11. Я живлюся енергією від нових і незнайомих мені речей.
 12. Я не переймаюся, якщо здаюся дещо некомпетентним у незнайомому питанні.
 13. Я хочу мати вплив на розв’язання різних проблем.
 14. Я найкраще працюю, коли перебуваю поза зоною комфорту.
 15. Я природно вписуюся в нові середовища, навіть незнайомі.
 16. Я люблю подорожувати в нові країни й вивчати нові культури.
 17. Мені подобається час від часу суттєво змінювати своє життя.
 18. Я люблю, коли в розмові обговорюються різноманітні теми, навіть якщо небагато знаю про предмет обговорення.
 19. Я навчаюся швидко, якщо маю справу з незнайомими питанням.
 20. Мені швидко стає нудно, якщо надто довго зосереджуюся на одному.

—————————————————————————————-

Чим більше ви дали відповідей «так», тим ширшими від природи, імовірно, є. Готові спробувати?

24 переглядів

Поділіться своїми враженнями
в соцмережах

Що ви думаєте з цього приводу?

  Подписаться  
Уведомление о
Відгуки (0)
Книжка «Усе замахало. Але надія є»

Хочу отримувати
нові статті

Схожі публікації