Цей усміхнений дядько — Вільям МакГьюр Брайсон, відомий світові як Білл Брайсон, мандрівник та автор більш ніж 15-ти успішних нон-фікшн книжок.

Він народився у штаті Айова в сім’ї журналістів Білла Брайсона старшого та Мері (МакГьюр) Брайсон. Батько писав спортивну колонку для місцевої щоденної газети, а мати – статті для журналів по домогосподарству. Білл молодший та його брат Майкл наслідували батьківське захоплення світом слова та продовжили їхню справу, присвятивши своє життя письму.

Факт 1. «Хлопчина Грозовий удар».

Саме так називає себе письменник у книзі про дитинство, яке було не з простих! Батьки Брайсона росли в часи Великої депресії у США, тому девіз «економія у всьому» був актуальним в усіх сферах побуту. Автобіографія «Життя та часи Хлопчини Грозовий удар» [книжка Білла Брайсона, 2006 р.] розповідає читачам не тільки про дорослішання Білла, чимало уваги письменник приділяє опису та аналізу американського життя 1950-х років. Зокрема, пише про рух за громадянські права афроамериканців, революційні винаходи та покоління бебі-бум.

Факт №2.  ̶Н̶а̶в̶ч̶а̶н̶н̶я̶!̶  Мандри!

20-річний Брайсон відвідував університет Дрейка два роки… аж поки йому не стало нудно. Тож у 1972 році він зібрав свій рюкзак та подався геть до Європи, якою подорожував чотири місяці. Через рік Білл повторив пригоду разом з товаришем на ім’я Метт Енгерер, якого пізніше в своїх книгах згадуватиме під псевдонімом Стівен Кац [до речі, саме Стівен став компаньйоном Брайсона у його мандрівці Аппалацькою стежкою, яку Білл описав у книжці «Прогулянка лісами»].

Факт №3. Психіатрична лікарня = кохання + робота.

Подорожі Європою привели Брайсона до Британії. Там він знайшов свою першу роботу в психіатричній лікарні та зустрів свою майбутню дружину Синтію. Після весілля подружжя ненадовго повернулося до Америки. Білл завершив своє навчання і разом із сім’єю знову поїхав до Британії, де і жив наступні двадцять років.


Прогулянка лісами фото книги

Більше про книжку

Факт №4. Bella ciao italiano!

Білл Брайсон подорожував багатьма країнами, але найпрекрасніше місце, де йому довелося побувати, за словами Брайсона, – це Італія. «Її історія багата, люди допитливі та яскраві, їжа приголомшлива, а краєвиди розкішні»,  – сказав письменник в одному зі своїх інтерв’ю.

Водночас містер Брайсон зізнається у своїй любові до Австралії і зазначає, що на цьому континенті все дійсно перевертається з ніг на голову! Вона не схожа на жодну з країн, які відвідав мандрівник. Білл каже, що «Америка – це моя мати, з Британією я одружився, а в Австралію закоханий до нестями».

Книжка, яку він написав про континент, має назву «Унизу, або В обпаленій сонцем країні».

Білл Брайсон фото в Наш формат
Фото Білла Брайсона
Білл Брайсон фото

Чотири найдивовижніші факти про світ за версією Білла Брайсона

(з лекції «An Even Shorter History of Nearly Everything» для Грешем-коледжу)

1. Ти існуєш. Ти живий. Мільйони атомів склалися в єдину персону, що ніколи не існувала раніше і не повториться в майбутньому. Нічого незвичного в цих атомах немає, вони навіть не знають, що вони – це ти! Але ти існуєш!

2. За якимось чудернацьким збігом умови для життя на нашій планеті сприяли появі наших видів. Ідентичні не знайти ніде у Всесвіті!

3. Ми не знаємо й половини про Планету, на якій живемо!

4. Всі форми життя виникли з однієї клітини.

Факт №5. Перший успіх – «Нотатки з маленького острова» (1996 р.)

Брайсон взявся написати «Нотатки…» тоді, коли вирішив покинути Великобританію та повернутися до США. Він захотів помандрувати островом, подивитись з усіх боків на справжнє життя британців. Письменник проїхав ледь не кожен закуток країни, від південного міста Ексетер у графстві Девон до містечка Джон-о’Гроатс, що на півночі Шотландії. Під час своєї подорожі Брайсон користувався лише громадським транспортом (але двічі у найбільш віддалені райони діставався завдяки орендованому авто).

В книзі він зазначив, що вважає британців найщасливішою нацією!

В 1999 році Брайсон відтворив свою мандрівку Британією разом зі знімальною групою для телевізійного серіалу. А в 2003 році згідно загального голосування слухачів радіостанції  BBC Radio 4 «Нотатки з маленького острова» визнано книгою, що найкраще змальовує Великобританію та британців.


Нотатки з маленького острову фото книги

Факт №6. Філолог-любитель.

Окрім тревелогів, які складають більшість літературного доробку автора, Брайсон написав низку книг про англійську мову. У книзі «Рідна мова» він подає загальну інформацію про походження та прогрес англійської, а в «Зроблено в Америці»  – про особливості розвитку мови на території Америки.

«Брайсонів словник непростих слів»  – це добірка слів та висловів, якими найчастіше зловживають, із поясненнями, чим їх краще замінити. Книга написана з властивим Брайсону гумором та містить чимало прикладів невірного чи некоректного використання слів відомими письменниками та науковцями.

Наприклад:

  • «special», «especial». Перше використовується для позначення особливої мети, друге  – для позначення високого ступеня: A special meal may be especially delicious;
  • «skulduggery» (обдурювання, шахрайство). Деякі словники, наприклад American Heritage, подають форму «skullduggery», але не існує жодних підстав для подвоєння літери «l». Слово походить від «sculdudderie», що означає «погана поведінка», і не має жодного відношення до черепа («skull»);
  • «O» і «oh». Вигук «O» використовується лише в релігійних та поетичних текстах та не відокремлюється комою. «Оh» – у всіх інших випадках та обов’язково відокремлюється комою.

Жодна карта сонячної системи не відповідає реальному масштабу фото
Вибух наднової зірки може вбити нас лише, якщо зірка знаходиться в 10 св р від нас

7 головних порад Білла Брайсона

(з лекції Брайсона для випускників університету Вінчестер)

  • Будь щасливий!
  • Якщо ти не можеш бути щасливий в даний момент – не плач! Це не зробить тебе щасливим і не дасть ніяких позитивних плодів.
  • Якщо ти йдеш вулицею і бачиш, як хтось кидає сміття – йди і побий його! (Жартую! Просто не роби цього сам і навчай інших!)
  • Будь добрим! Не забувай дякувати!
  • Не засуджуй нікого.
  • Купляй мої книжки в палітурці!
  • Будь-яку промову скорочуй! Не кажи багато зайвих слів!

Факт №7. Дуже почесний доктор.

Письменник має Орден Британської імперії (за внесок у розвиток літератури) та безліч літературних та просвітницьких нагород.

Наприклад, «Коротка історія майже всього на світі» отримала дві нагороди –  Aventis Prize в 2004 році (британська нагорода для науково-популярних книжок) та Descartes Prize в 2005 році (наукова премія Європейського союзу). Половину гонорару за премії Брайсон передав одній з дитячих лікарень Лондона.

Брайсон також отримав 11 звань honoris causa! Звання Honoris causa (почесний доктор) присуджується вченими радами університетів, академій, інститутів видатним науковцям та діячам без захисту та інших формальностей на знак особливої честі.

Крім того, Даремський університет назвав ім’ям Білла свою головну бібліотеку.

Факт №8. Британські села.

З 2007 по 2012 роки Брайсон посідав президентське крісло Кампанії з охорони сільської Англії.

Кампанія з охорони сільської Англії (CPRE) – одна з найстаріших екологічних організацій світу. Її заснував архітектор та містобудівник Леслі Патрик Аберкромбі в 1926 році, щоб контролювати та обмежувати згубне розростання міст, внаслідок чого повільно вмирала сільська місцевість.

95% космосу для нас невідома фото
У світі 1,3 млрд куб кілометрів води фото

Факт №9. Свій серед чужих.

В 2013 Білл Брайсон став першим не британцем, що отримав звання почесного члену Лондонського королівського товариства.

Лондонське королівське товариство з розвитку знань про природу   провідне наукове товариство Великої Британії, засноване 1660 року, гасло якого «Nullius in verba» означає, що будь що потребує доказів. Пізніше Брайсон отримав громадянство Великобритан

Факт №10. Сатирик.

Американський телевізійний канал CNN назвав книгу «Прогулянка лісами» найсмішнішим травелогом усіх часів, а Білла Брайсона – сатириком першого рангу. Всі книги мандрівника відрізняються гумористичним забарвленням та скептичним поглядом на світ.

Білл Брайсон полюбляє сміятися не тільки з усіх навкруги, але й з себе!

«В Америці постійно забезпечуються умови, в яких у людини абсолютно не має потреби думати. Тому ми просто забуваємо, як це робити!» – відверто каже Брайсон, не відокремлюючи себе від співвітчизників. В своїх численних інтерв’ю письменник постійно акцентує увагу на тому, що людині необхідно мати допитливий розум.

До речі, книга «Прогулянка лісами» була екранізована в 2015 році.

Головні ролі виконали Роберт Редфорд, Нік Нолті та Емма Томпсон. Критика сприйняла фільм прохолодно. Рейтинг фільму на сайті РоттенТоматос – 46%, а оцінка – 5.4/10. Ще один доказ для книголюбів, які вважають, що книжка краща за фільм!

266 переглядів

Поділіться своїми враженнями
в соцмережах

Що ви думаєте з цього приводу?

  Подписаться  
Уведомление о
Відгуки (0)

Хочу отримувати
нові статті

Схожі публікації