Співзасновник компанії Nike Філ Найт розповів про бізнес-виклики, які майже потопили його компанію, під час зустрічі випускників Вищої школи бізнесу Стенфордського університету. Про це пише Stanford Business.

Найт, який отримав ступінь МВА у Стенфорді 1962 року, нагадав, як школа допомогла йому пройти через багато викликів, коли він працював над створенням Nike — компанії, яка почалась із позичених в батька 50 доларів, аби Найт міг продавати японські кросівки просто з багажника власного автомобіля.

Освіта важлива 

Найт добре розуміє, що деякі найуспішніші підприємці світу вирішили відмовитися від вищої освіти, і тим не менше заснували культові компанії, які зруйнували цілі індустрії, та зробили їх найбагатшими людьми на світі.

«Білл Ґейтс та Стів Джобс забезпечили освіті в коледжі погану репутацію, адже самі вони покинули навчання через рік і попри це досягли приголомшливого успіху» — говорить Найт про засновників Microsoft та Apple. «Але я думаю інакше. Я написав бізнес-план для свої компанії, якою згодом став Nike, і зробив це в Стенфорді».

Сьогодні Nike, де Найт є почесним головою, є найбільшим у світі виробником взуття, з доходом у $34 млрд станом на 2017 рік.

Очікуйте невдач

Найт давно вже навчився жити в очікуванні невдач. «Єдиний раз у житті, коли вам не треба очікувати невдачі, це коли ви робите останню спробу» — говорить він.

Успішні бізнесмени, які приходили у якості запрошених доповідачів до Стенфорду, не приховували свого досвіду, згадує роки навчання Найт. «Якби ви тільки почули ці жахливі історії про те, що з ними сталося…», — говорить він. Ці розповіді про невдачі та успіхи допомогли Найту впевнитися, що він зможе пережити деякі з найбільших перешкод для Nike, як-то, наприклад, отримати відмову від двох великих банків в Орегоні.

Старт фото в Нашому форматі
Фото найк в Нашому форматі

«Кожен день підприємця — це криза»

Під час першого десятиліття Nike компанія Найта отримала лист від митної служби США, яка вимагала від Nike сплатити 25 мільйонів доларів мита, оскільки взуття виробляється за межами країни. Компанія на той момент не мала достатніх коштів. Ця битва майже вбила Nike.

«Наша найбільша битва стосувалася суперечок з урядом», — говорить Найт. «Такого нас в університеті не навчали».

Найт працював з законодавцями, аби змінити закон, відповідно до якого, якщо взуття було зроблене в США, мита та збори повинні скласти 20% оптової ціни, а не вартість виготовлення усього взуття. Минуло понад три роки, уряд вирішив це питання і Nike заплатив 9 мільйонів доларів. 

Технології наступають

Коли ми говоримо про автоматизацію, то маємо розуміти, що зараз ми стоїмо перед великими змінами. Менеджери повинні враховувати, що нова хвиля технологій означатиме для їхніх працівників, адже все це вже змінило їхні робочі місця.

«Лише невеличкий відсоток нашого взуття виробляється повністю автоматизовано. Ми не можемо маштабувати цей процес відразу, але в наступні 10 років ми, ймовірно, зможемо це зробити», — говорить Найт. «Технології, які раніше використовувалися для науково-фантастичних романів, незабаром стануть реальністю».

Конкурентне реагування

Білл Боверман, екс-тренер команди з бігу в Університеті Орегону, який разом із Найтом став співзасновником Nike у 1964 році, першим застосував вафельницю для створення протектора на підошві кросівок. Ветеран Другої світової війни був зосередженим на тому, щоб створити ідеальне взуття для бігу, зробивши його настільки легким, наскільки це можливо, і саме Найт став тим, хто випробовував його прототипи. Як тренер Найта Боверман відзначав, що не лише навчає його бігу, а й дає йому навички для конкурентного реагування — навички, які можна використовувати за межами бігової доріжки. «Він хотів, аби ми були готовими до випробувань у житті, а не лише до того, що чекає нас в команді».

Робіть добре і буде добре

Три відсотки чистого прибутку Nike йдуть на благодійні цілі. Ця сума становить близько 120 мільйонів доларів на рік. «Ми не просто роздаємо гроші. Ми вибираємо конкретні проекти», — говорить Найт. Однією з таких найважливіших справ для Nike є Girl Effect, ініціатива, яка допомагає дівчатам у країнах, що розвиваються. Цю ініціативу Nike започаткувала у 2004 році, зараз Girl Effect є незалежною компанією.

341 переглядів

Поділіться своїми враженнями
в соцмережах

Що ви думаєте з цього приводу?

  Подписаться  
Уведомление о
Відгуки (0)
Медведенко

Хочу отримувати
нові статті

Схожі публікації