Наш формат | Блог > ідеї > Навчання без страждань: лайфхаки, книжки і шкідливі поради
 

Навчання без страждань: лайфхаки, книжки і шкідливі поради

А ви знали, що, провчившись як мінімум 11-16 років, ви можете взагалі нічого не тямити у тому, як правильно засвоювати знання?

Ви підкорили безліч висот, але згадка про навчання викликає страх? Жахи про шкільні екзамени переслідують вас вночі і ви прокидаєтесь вдячні, що це вже закінчилось? Чому, здавалося б, настільки звичний процес навчання завдає нам стільки труднощів? Може ми просто не знаємо, що робимо...

Колись, ще наївною дитиною, я думала, що навчання — це школа й університет, а далі настає всезнаюче доросле життя. Ага, ще б пак..! Роки минали і моя думка змінилась на усі 180 градусів: я зрозуміла,  що в дорослому житті можна і треба вчитись. Більше того, навчання може бути доволі таки приємним, а сам процес стане досконалішим у порівнянні зі шкільними (університетськими) потугами.

Барбара Оклі, професорка інженерних наук, авторка популярного курсу про те, як вчитися, зробила усім нам величезну послугу, написавши цю книгу — «Навчитися вчитися». Якби кожна з цих істин була відома мені ще в школі, навчатись і засвоювати знання було б легше, та навіть приємніше. Вже зараз розумію, що часто інтуїтивно обирала правильні методи навчання, не маючи ніякої логічної на те причини. З книжою Оклі цей процес можна не лише систематизувати, а й сформулювати чіткі правила навчання для себе.

10 лайфхаків для навчання

 

✔️ не потрібно перечитувати підручник 50 разів;

Треба поновлювати вивчене в своїй пам`яті. Пригадую, як мені завжди кортіло заглянути в підручник, коли розповідала вивчений вірш чи переказувала параграф. Зрештою, я декілька разів спокушалась і підглядала..., але вже після того, як вчителька прослухала мою відповідь, вірш тримався в голові набагато краще. Тому не бійтесь закривати книгу і сміливо пригадуйте те, що прочитали. Так мозок попрацює ефективніше.

✔️тестуйте і перевіряйте себе;

Цього в мене було вдосталь в 11 класі, коли я готувалась до ЗНО і до внутрішнього університетського екзамену. Стільки перероблених тестів з української та англійської мов довели мої знання до автоматизму. Більшість правил зринали в пам`яті, ніби за помахом чарівної палички.

Дехто винить тести, мовляв це не зовсім ефективний метод оцінювання. Але в якості допоміжного інструментарію вони дуже навіть помічні. Майже усі правила я пам’ятаю і досі.

✔️класифікуйте розв’язання;

Зі свого досвіду можу згадати 8-10 класи і моє захоплення хімією. От тоді я не могла зрозуміти, чому всі кажуть, що я гуманітарій, а я ж так любила і люблю хімію. Поділу такого не існує! (Про це також розповідає Барбара Оклі, та зараз не про те 🙂 У мене був такий чарівний блокнотик, де я записувала типи хімічних задач. Справді, записане це майже занесене в мозок, тому розв’язки задач давалися мені значно легше.

✔️ вчитися треба невеликими інтервалами, приблизно по 30 хвилин;

Тут я інколи перегинала палку і бувало, що перевиснажувала мозок. Ніколи не допускайте такого. Мозок — це також м’яз, його тренування мають бути помірними і регулярними.

Головне — не відволікатися ні на що протягом тих 30 хвилин, щоб мозок встиг сформувати зв’язки між нейронами. В іншому випадку вони просто зруйнуються і вивчене не засвоїться.

✔️ виконуйте різні завдання;

Завдань, присвячених одній темі, має бути достатньо, щоб ви зрозуміли це і довели до автоматизму. Але важливо переходити й на інші типи завдань, інші теми. Усі помилки мають бути проаналізовані.

Я досі зберігаю зошит, в якому записувала відповіді до тестів з англійської. Там була моя статистика. Одні завдання йшли легко, інші — постійні помилки. Я це зрозуміла і почала відзначати їх і вчити лише ті складні моменти. Так як у 2008 році смартфонів у нас ще не було, про додаток AnkiApp ми не знали, то я просто виписувала складні фрази чи неулюблені дати на листок А4 і приклеювала скотчем по кімнаті. Так мені усе запам‘яталось швидше. Спрацювала зорова пам‘ять і навіть не потрібно було відкривати книжку —  усе було на видноті. Бери і читай:)

✔️ робіть перерви;

Краще щодня потроху, ніж раз на кілька днів, але 4 години підряд. Не думайте, що після того, як ви відклали підручники, ваш мозок не працює. Зі сфокусованого стану він переходить у розпорошений і на підсвідомому рівні проходять процеси засвоювання. Це правило ідеально підходить для засвоєння мов, для яких важлива систематичність. Щодня. Просто запам’ятайте.

✔️ ставте запитання, шукайте аналогії;

Аналогії — наше все у будь-якій науці. Вчити слова, правила, формули і т.д. найлегше завдяки розтлумачуванням і аналогіям.

Зубріння не дає ніякого ефекту, крім негативного: втома, подальше забування, не розуміння вивченого. Можете пояснювати чи розповідати вивчене друзям, батькам чи будь-кому, хто готовий вас слухати. Так ви запам‘ятаєте матеріал ще краще.

Чим більше ви розповідаєте (особливо з бажанням і захопленням), тим краще запам’ятаєте. Уся справа в емоціях. Не лежить душа до предмета — важко ним захоплюватись і мозок вас самотужки відмовляє від такої затії. Тому тут або інші методи навчання, або змінювати предмет.

✔️ не відволікайтеся;

Телефони і різні гаджети просто крадуть пам‘ять у дітей. Та й у вас зрештою також. Ми не можемо запхнути флешку у свій мозок. На відміну від телефона, нам треба зосереджено попрацювати, щоб мозок зрозумів, що ця інформація потрібна, актуальна, тому не завадить її запам‘ятати.

От уявіть, починає утворюватись зв’язок між нейронами, аж тут лунає звук сигналу чи вібрація, яка сповіщає про нове повідомлення, ми заглядаємо у телефон, переключаємось і зв‘язок обривається, так і не утворившись. Зараз ви ще щось пам‘ятатимете, але вже незабаром ви нічого не пригадаєте.

✔️ їжте «жабу» вранці;

Так-так, вам не примарилося. Найважчі справи робіть найпершими. Зробив діло — гуляй сміло 🙂

✔️ мрійте про себе оновленого уже зі знаннями, які відкриють вам нові двері у житті.

Мотивація в навчанні — головне. Вона повинна йти зсередини. Правильно поставлені цілі вмикають внутрішню мотивацію і тоді вас вже не спинити. Винагороджуйте себе за кожен крок до мети, виробіть позитивну залежність і вчитись буде щоразу приємніше.

І не забувайте одну просту істину: помилки — це не трагедія. Завдяки помилкам ми вчимося, дізнаємося щось нове про себе і про світ. Головне не зациклюватися на провалах та вміти їх вирізняти, щоб не стати самовпевненим розумником, який усе робить «ідеально» і не помічає промахів.

Як НЕ треба вчитися?

Запишіть і ніколи не повторюйте самостійно.

Помилка №1. Читаю-читаю-читаю…

Каюсь, грішила. За часів студентських треба було стільки усього читати, що на детальне пригадування просто не вистачало часу. Хороша лекція — це завжди запорука того, що ви хоч щось зрозумієте і запам’ятаєте. При умові, що ви уважно слухаєте, любите предмет, викладача і конспектуєте. Читання підручника просто для читання дасть мало. Краще послухайте лекцію, запишіть головне і те, що вразило, перекажіть знайомим або й собі.

Помилка №2. Підкреслюємо найважливіше. І ще трошки.

Я обожнюю підкреслювати в книгах головне: маркером, олівцем, ручкою. Навіть зараз часто таке роблю. Але це лише для зручних пошуків певної інформації.  Також можу робити певні замітки. Такий метод не має нічого спільного з навчанням. Підкреслене в мозку не залишається.

Помилка №3. Підглянути відповідь вкінці підручника? Завжди так роблю.

Як часто ви дивились у відповіді і думали: «Та я ж це знаю! Це легко… Не буду ще раз це писати». Барбара пише про задачі, але це стосується і, наприклад, мови. У відповідях все здається простим, а відтворити самому не завжди вдається. Тому не треба спокушатися на таких «помічників».

Я ніколи не забуду, як на першому курсі ми вирізали сторінки з відповідями із підручника, щоб не було спокуси підглядати:)

Помилка №4. Вивчити предмет за дві години до екзамену!

Вчитися в останні хвилини — улюблений промах більшості учнів та студентів. Нічого доброго це вам не принесе: недоспана ніч і каша з фактів у голові. М‘язи за один день ніхто не нарощує, тому й мозок має навчатись поступово, без стресу і перевантажень.

Помилка №5. Спати і нічого більше.

Під час студентських років я ніколи не вчилась довше, ніж до 23-ї години.  Банальна причина — я просто хотіла спати і не могла нічого читати, очі самі закривались. Те саме правило діяло і перед екзаменом.

Навіть якщо ви сова — постарайтесь добре виспатись перед важливим днем. Мозок вам віддячить вищою продуктивністю. А якщо додасьте до цього поживний сніданок та повторення матеріалу — ви на коні. Людина без нормального сну — знервована, забудькувата, спантеличена, погано почувається, а додайте стрес і страх від наближення іспиту і отримаєте небажану комбінацію. Будьте собі другом і висипайтеся.

#рекомендую. Три книжки про мозок і навчання

 

 

«Твій мозок — суперзірка» Кайя Норденген

Щоб орієнтуватись в навчальних процесах нам треба зрозуміти, що твориться в мозку. Саме в цій книзі все описується так просто, що зрозуміти може кожен. Навіть без спеціальних знань.

Невеликий об'єм, але безліч цікавинок, які не дають сумувати. Дуже практична книга.

 

 

 

«Момент Еврики» Джон Куніос та Марк Біман  

Книга має трішки вужчу спеціалізацію, ніж попередня. Тут без мозку ніяк, окрім того автори торкаються таких тем як ага-реакції, моменти осяяння та інсайти.

Як стимулювати цікаві ідеї? Книга все детально пояснить. Щоб стати на стежину творчого мислення не завадить знати його передумови і методи стимуляції.

«Lingva Incognita» Віталій Зубков  

Про цю книгу я можу говорити годинами. Вивчення мов. Революційний метод українського психолінгвіста. Професіонал, який радить доручити засвоєння мови нашому несвідомому або підсвідомості. Усе більш ніж реально.

З цими порадами ви вже не будете вчити мову так, як колись. Ви навіть не посмієте її вчити, бо Віталій Зубков змотивує вас засвоїти її. Це шедевр.

Читайте розумні книги і дозвольте їм подбати про ваш мозок 🙂

Написано Роксолана Коліба