14 березня 1879 року народився творець теорії відносності та лауреат Нобелівської премії з фізики Альберт Ейнштейн. Цього року «Наш формат» видає біографію фізика, написану Волтером Айзексоном. Над її перекладом працював перекладач Микола Климчук, який у своєму блозі поділився деякими цікавими деталями з життя Ейнштейна. М.Климчук, який, до речі, також цього дня святкував свій день народження, обіцяє написати ще один текст — цього разу вже про те, як йому працювалось над біографією.

Уривок з тексту М.Климчука:
«Будинок класичної фізики простояв 239 років. У 1905-му Ейнштейн розхитав його фундамент спеціальною теорією відносності. За таке йому належався Нобель.

Роки йшли, а медаль все не давали. Відмазка, що нема емпіричних доказів, працювала до 1919 року. Потім ситуація стала просто непристойною.

Ейнштейн був суперзіркою, і не дати йому Нобеля — це все одно, що не налити «Лед зепелін» сто греммі за Stairway to Нeaven.

1921 року премію взагалі не дали від гріха подалі. І от член Нобелівського комітету Карл Озеєн з Упсали 1922 року запропонував мудрий вихід: — Дайте йому премію за «відкриття закону фотоелектричного ефекту», ніхто ж не проти? І ще можна йому виписати заднім числом за 1921 рік, а 1922-й віддати Нільсу Бору — і всі будуть задоволені».

Того ж дня, 14 березня, в день числа Пі, ми втратили іншого фізика — дослідника чорних дір, популяризатора науки та автора кількох книжок для дорослих та дітей Стівена Гокінґа. «Ми всього лише розвинені нащадки мавп на маленькій планеті з нічим не примітною зіркою. Але у нас є шанси осягнути Всесвіт. Це і робить нас особливими», — говорив Гокінґ.

Ще одну новина, яку варто мати на увазі, — «Інтернат» Сергія Жадана (переклад німецькою) було визнано найкращим перекладом на Лейпцизькому книжковому ярмарку. Усього в цій номінації було 15 текстів.

Цікавий факт: 16 березня у Литві святкують день книгонош, людей, які контрабандою привозили книжки литовською мовою (на той момент у країні проводилась політика русифікації і книжки литовською були заборонені).

Коротко про все:

  • цього року на Букерівську премію номіновано 13 книжок; переможця назвуть 22 травня;
  • акторка Різ Візерспун зніматиме серіал за новим романом Селесте Інґ, над перекладом роману вже працює «Наш формат»;  
  • Український інститут книги завершує роботу над каталогом українських ілюстраторів;
  • у Коломиї відкрили музей книжки;
  • Президент закликав Уряд підтримати книговидання (поки без конкретики);
  • вкрадено погруддя Лесі України з фасаду музею поетеси в Києві;
  • в Україні з’явився новий літературний фестиваль. Записуйте — червень, Вінниця;
  • фільм «Дике поле», який знімають за романом Сергія Жадана, зібрав на краундфаундингу понад 1 млн грн
  • виходить друком книжка про українського перекладача Миколу Лукаша;
  • Суспільне телебачення запустило онлайн-радіо з казками в режимі.

#почитати:

Книжки тижня:

Поділіться своїми враженнями
в соцмережах

Що ви думаєте з цього приводу?

  Подписаться  
Уведомление о
Відгуки (0)
Топ кращих книг

Хочу отримувати
нові статті

Схожі публікації