Наш формат | Блог > ідеї > Як запам’ятовувати імена: 4 правила
 

Як запам’ятовувати імена: 4 правила

Поганої пам’яті на імена не буває, буває погана стратегія запам’ятовування, говорить  Кевін Горслі, автор книжки «Пам’ять без обмежень. Потужні стратегії запам’ятовування». Викиньте з голови усі погані думки і зосередьтеся на пошуку ефективної стратегії запам’ятовування. Знайдіть мотивацію, зацікавтеся іменами й тим, як вони впливають на наше ставлення до їхніх власників.

Уявіть, що познайомилися з людиною, котра пообіцяла подарувати вам мільйон доларів, якщо через тиждень ви пам’ятатимете її ім’я. Як думаєте, вріжеться воно вам у пам’ять? Ще б пак! Коли ми зацікавлені, пам’ять спрацьовує ідеально.

Нетренована пам’ять не надійна. Зазвичай люди сподіваються, що нове ім’я саме по собі залишиться у пам’яті. Не розраховуйте на випадковість — застосовуйте стратегії запам’ятовування. Якщо хочете навчитися запам’ятовувати імена, як віртуози пам’яті, зосередьтеся на наступних чотирьох правилах.

Правило №1. Сконцентруйтеся

Уявіть, що знайомитеся з тезком. Зможете запам’ятати його чи її ім’я? Звісно, тому що ви постійно чуєте це ім’я і ваша увага концентрується на ньому автоматично. Для вас воно важливе, ви асоціюєте його з собою. Користуючись подібною стратегією, ви без зусиль зможете запам’ятовувати імена усіх нових знайомих.

Зазвичай люди так швидко під час знайомства називають своє ім’я, що ніхто не встигає його уловити. Візьміть ситуацію під контроль! Щоб розібрати ім’я, потрібно дещо сповільнити перебіг подій. Нашороште вуха й зосередьтесь на імені. Нехай воно стане для вас важливим!

Насамперед вам потрібно почути ім’я, бо ви ніколи не запам’ятаєте те, що не розчули. Якщо вам вдалося почути ім’я, повторіть його, щоб краще зафіксувати в пам’яті. Якщо ж ні, просто перепитайте. Якщо ім’я надто складне, попросіть нового знайомого повторити його по буквах.

Уважно слухайте співрозмовника і по-справжньому цікавтеся його іменем. Здебільшого ми так прагнемо бути цікавими, що геть забуваємо бути зацікавленими. Учіться слухати людей, ставлячи себе на їхнє місце. Це покращить не лише вашу пам’ять на імена, а й соціальний інтелект.

Правило №2. Створіть образ

Вигадайте для кожного імені образ, щоб потім було легше відтворити його в пам’яті.

Мабуть, ви не раз чули вираз: «Обличчя пам’ятаю, а ім’я згадати не можу». Проте ніхто ніколи не каже: «Яке ж у нього лице? Крутиться на кінчику язика, а пригадати не можу». Обличчя так надійно фіксуються в пам’яті, тому що ми сприймаємо їх у вигляді візуальних образів. Імена ж, як правило, влітають у одне вухо й вилітають з іншого, бо ми намагаємося запам’ятати їх виключно на слух.

Щоб закарбувати ім’я у пам’яті, його потрібно перетворити на образ. Якщо надати імені конкретного значення, то й запам’ятати його буде легше. Якщо нове ім’я ніяким чином не зафіксувати, надовго воно у вашій пам’яті не затримається. Добре обдумайте ім’я, котре намагаєтесь завчити — ми запам’ятовуємо лише те, про що думаємо.

Здебільшого ми так прагнемо бути цікавими, що геть забуваємо бути зацікавленими. Учіться слухати людей, ставлячи себе на їхнє місце. Це покращить не лише вашу пам’ять на імена, а й соціальний інтелект.

Знайомлячись із кимось, ви маєте приблизно двадцять секунд, щоб вигадати асоціацію до його імені. Якщо не встигнете, воно швидко зітреться з вашої пам’яті. Що більше асоціативних зв’язків та значень ви створите, то краще нове ім’я зафіксується у пам’яті.

До деяких прізвищ, наприклад, Вовк, Гончар чи Ткач, добирати асоціації нескладно. Наприклад, моє прізвище Горслі легко запам’ятати, уявивши гору з Брюсів Лі. З іншими прізвищами може бути дещо складніше, але будь-яке ім’я можна перетворити на яскравий образ, додавши трішки креативності.

Правило №3. Побудуйте зв’язок

Пам’ятайте, що навчання — це створення зв’язків між відомим та невідомим. Вам потрібно прив’язати незнайоме ім’я до знайомого обличчя. Воно слугуватиме ниточкою для мнемонічного вузлика: щойно ви побачите лице, відразу пригадаєте ім’я.

Зв’язок можна створювати кількома методами.

  • Зв’язок через порівняння

Цей метод полягає у порівнянні нового знайомого з його тезком. Уявімо, що ви зустріли чоловіка на ім’я Джордж. Щоб запам’ятати його, подумайте про іншого Джорджа. Знаєте такого? Якщо ні, то нас цілком влаштує якась знаменитість, наприклад, Джордж Клуні.

Тепер порівняйте цих двох. Якого кольору волосся у вашого Джорджа? А у зіркового? Зіставляйте якомога більше рис обличчя — так ви сфокусуєте увагу й створите міцний образ у довгостроковій пам’яті. Для більшого ефекту можна, наприклад, уявити нового знайомого з двома головами — його власною і тезковою.

  • Зв’язок з обличчям

Цей метод полягає у створенні зв’язку між іменем і характерною рисою обличчя людини. Уявіть, що знайомлячись із жінкою, ви одразу ж зауважили її неймовірні блакитні очі. Ось вам і характерна риса. Тепер, коли пані називатиме своє ім’я, ви матимете до чого його прив’язати. Нехай, приміром, її звуть Лідією. Перетворіть ім’я на образ: Лідія звучить як лід. Зв’яжіть образ з обличчям — уявіть, як з очей Лідії летять блакитні крижинки льоду.

А тепер уявіть, що знайомитеся з чоловіком, у якого великий ніс. Наприклад, цього чоловіка звуть Глібом. Створіть образ: нехай це буде шматок хліба. І швиденько побудуйте зв’язок — уявіть, що ніс Гліба здається окрайцем хліба.

  • Зв’язок із місцем знайомства

Суть цього методу полягає у прив’язці імені до місця знайомства. Уявіть, що ви зустріли жінку на ім’я Роза. Запитайте себе: «Яку деталь з місця нашого знайомства я запам’ятаю найкраще?».

Припустимо, це буде обідній стіл. Подумки покладіть на нього прекрасну червону троянду. Тепер, подумавши про місце, ви автоматично пригадаєте ім’я.

Правило №4. Регулярно використовуйте

Якщо ви зосередилися, добре розчули ім’я, створили для нього візуальний образ та прив’язали цей образ до людини, то ім’я залишиться у вашій короткостроковій пам’яті. Але для того, щоб це ім’я запам’яталося назавжди, його потрібно регулярно використовувати.

Обговоріть з новим знайомим його ім’я. Запитайте, що воно означає і як пишеться.

Частіше вживайте ім’я у розмові. Що більше ви його використовуватимете, то менше доведеться покладатись на оперативну пам’ять. Так ви запам’ятаєте його набагато швидше й ефективніше.

Подумки запитайте себе: «То як звуть цю людину?». Правильно відповівши, знову перепитайте себе: «Я точно нічого не наплутав?». Намагайтеся зміцнювати асоціативний зв’язок упродовж усього дня.

Час від часу повторюйте імена.

Створіть у щоденнику, на комп’ютері чи у телефоні спеціальний файл з іменами людей, яких ви хотіли б запам’ятати. Потоваришуйте з ними у соціальних мережах.

Додайте у список місце знайомства. Перечитуйте його, щоб зафіксувати у довгостроковій пам’яті. Поступово у вашій голові сформується величезний архів, і ви вже ніколи не потрапите у незручне становище через те, що забули, як когось звуть.

Написано Наш формат