Коли мені на очі потрапила книжка Пітера Кампа «Прорив у швидкості читання. Книжка за день — це реальність», я зрозуміла, що ось він посібник, який дозволить вийти за межі 150 прочитаних книжок на рік і досягти 200, а то й більше.

 

Швидше, вище, сильніше

Пітер Камп вже десятки років визнаний гуру скорочитання, що володіє низкою технік, яких навчає людей по всьому світу. Деякі з цих методів дозволяють прискоритись вдвічі, а деякі й удесятеро. Тут все залежить від того, який виклик ви готові кинути собі. Меж немає, хіба що від вашої швидкості почнуть тліти сторінки.

«На жаль, у багатьох з нас журнали й книжки, які ми хочемо прочитати, дуже швидко накопичуються на столі вдома або на роботі. Кількість непрочитаних матеріалів вражає, як і почуття провини, яке через це гризе багатьох». У цих словах Пітера Кампа себе впізнає левова частка книголюбів, і я разом з ними.

Щодня нас оточує неймовірно багато текстової інформації, якій треба давати раду, бо інакше вона поглине нас. Скорочитання рятує від цієї навали, допоможе запам’ятовувати вагоме, але не варто забувати про деякі важливі речі.

Мета читання і причина нечитання

Почніть з цього. Подумайте, чому ви читаєте той чи інший текст: він потрібен вам для роботи, чи має навчити чогось, чи це задоволення у вільну хвилину? Оцінюйте час, який готові витратити на цей текст, дозвольте собі розслабитись, адже ваша мета не світовий рекорд побити, а якісно засвоїти інформацію, хоч і швидше, ніж звикли.

«Ніколи не забувайте визначати мету, перед тим як переходити до читання. Це дуже важлива звичка для ефективного читача. Будьте безжальні, оцінюючи матеріал для читання. Ваш безцінний час не повернеш; не марнуйте його на те, що не принесе вам задоволення чи користі, хай ви студент або ділова людина. Знати те, чого читати не треба, іноді так само важливо, як і знати, що читати треба».

І тут автор зачіпає ще один визначальний пункт: знати, що пропустити, на чому не варто акцентувати увагу відділити важливе від неважливого. Так, він заохочує не зосереджуватись на величезних описах, пропускати серединки публіцистичних та наукових статей — ця звичка дозволить досягти вищої швидкості.

«Обирайте романи або біографії. Якщо берете романи, то візьміть кілька творів одного автора, — так вам буде легше. Розташуйте їх у порядку від найменшого до найдовшого або від найпростішого до складнішого, якщо складність можна оцінити до безпосереднього читання. Сплануйте роботу так, щоб пройти за день весь роман або принаймні його значну частину».

Пітер Камп наголошує: навіть якщо ви опанували всі необхідні навички скорочитання, читатимете все одно з різною швидкістю, і це залежатиме не тільки від складності самого тексту, а й вашого самопочуття, настрою та цілої низки інших чинників.

Запам’ятовувати ефективніше

Читання на великих швидкостях що ж залишиться в пам’яті після? одне з питань, яке мучило мене добрих півкнижки. Бо читання по діагоналі чи пробігання тексту очима дає лише фрагментарне уявлення про текст і дозволяє сформувати передчасні, часто неправильні висновки. Як стверджує Пітер Камп, скорочитання залишає досить інформації на жорсткому диску, тільки потрібно дати своєму мозку команду зрозуміти прочитане це працює краще, ніж установка на запам’ятовування.

«Украй важливо розуміти, що гарне, ефективне читання це не лише швидке читання, воно ще має бути розважливим: знати, коли треба прискоритись, коли зупинитись, що читати, а що ні, та інші різноманітні «трюки» ефективного читача.

Що конкретніше ви зможете визначити мету, то вищою буде ефективність. Іноді це дуже просто. Коли читаєте детектив, то ваша єдина мета дістати задоволення, отже, ви читаєте так, як зручно вам, і обираєте самі, скільки часу можете витратити. Іноді все складніше».

Крім того, автор пропонує дієвий спосіб занотовування прочитаного, щоб якнайбільше потім відновити у пам’яті. Для когось такий конспект може виглядати, як наскельні малюнки далеких пращурів, але саме такий спосіб допомагає встановити взаємозв’язки і важливість. Помалюємо?

Механіка читання

А щоб ви знали, книжку треба готувати перед читанням розминати корінець і виконувати деякі особливі маніпуляції тільки будьте з нею ніжними! Не беріть, як пса за вуха. Також треба навчитись правильно перегортати сторінки, щоб не марнувати дорогоцінного часу, відведеного на читання. Наскільки ж більше я могла прочитати, якби знала про цю методику раніше… Ех!

Та й саме читання має виглядати дещо по іншому не бійтесь підключати руки, спочатку від активного читання вони можуть навіть боліти. Щось з цього подвоїть швидкість, а щось перетворить ваш погляд на гоночний болід, бо саме з такою швидкістю ви скануватимете сторінки.

І, прошу вас, не читайте у ліжку, адже воно налаштовує на відпочинок, там апріорі не можна читати на межі можливостей. Крім того, можна непомітно для себе заснути. Скорочитання все ж праця. Максимальна швидкість досягається тільки за умов читання за столом відповідної висоти, де можна зручно розташувати руки. І не забувайте про світло вашим очам має бути комфортно, найкраще за м’якого розсіяного освітлення від кількох ламп.

Щоденні тренування та постійне читання з новою якістю, з новою швидкістю, адже навик потрібно закріплювати за кожної нагоди.

«Тепер вам необхідно скласти план і розпочати практику, які допомогли б вам виробити звички на все життя. Саме звички допоможуть підтримувати набуту швидкість і читати так багато, як вам це потрібно».

І, прошу вас, не читайте у ліжку, адже воно налаштовує на відпочинок, там апріорі не можна читати на межі можливостей. Крім того, можна непомітно для себе заснути. Скорочитання все ж праця. Максимальна швидкість досягається тільки за умов читання за столом відповідної висоти, де можна зручно розташувати руки. І не забувайте про світло вашим очам має бути комфортно, найкраще за м’якого розсіяного освітлення від кількох ламп.

Що можна і варто читати дууууже швидко

Насамперед електронну пошту: визначайте пріоритетність і відповідайте одразу, до листів немає особливо сенсу повертатись. Те саме з новинами: перегляду заголовків і лідів буває достатньо, щоб бути в курсі подій. Журнали починайте зі змісту, одразу відзначаючи, на якому матеріалі хочеться зупинитись згодом.

Але все це малі жанри. Радше навіть дрібнота. Що ж робити з великими?

Якщо наукові книжки будуються за простою схемою: початок, основна частина і висновки, то для скорочитання вони надаються більше достатньо добре вчитатись спочатку, щоб ознайомитись з проблемою, просканувати серединку та приділити достатньо часу висновкам. Тільки не в тому випадку, якщо це ваш профільний предмет, який має велике значення, тоді краще не опускати деталей.

Тим часом художня література це мистецтво, яке не дуже піддається препаруванню, бо скільки письменників, стільки схем. Тут можна додати швидкості під час описів природи, інтер’єрах, зовнішності героїв, але не захоплюйтесь, бо можна пропустити важливе, тому що така література насамперед читання у задоволення.

З іншого боку, художня література має додаткову опцію «занурення в текст», коли неабияку швидкість демонструють і звичайні читальники, а скорочитачі просто летять на крилах серед рядків та абзаців.

«Можливо, тому, що нема кращого способу пізнати себе, аніж прочитати роман і поринути в думки, почуття й досвід інших людей. Романи — це місця надзвичайної близькості, адже саме там автор розкриває свої найглибші думки, поривання й почуття через створених ним персонажів. Хоч і опосередковано, але ніде ви не зможете знайти таку концентрацію людського досвіду. Багато великих людей набуло свій досвід через читання хороших романів, і, на щастя, багато ділилося своїми роздумами за допомогою романів. Це неймовірний світ задоволення й розваг, які нікому не треба пояснювати. Прочитайте кілька гарних романів і переконайтеся самі. Це один з тих привілеїв, які доступні лише людині, і ми всі можемо ним насолоджуватися. Нам треба лише спробувати».

Чому в мене не вийде

Попри те, що обіцяна Пітером Кампом книжка на день, мені дуже імпонує, цього все ж не станеться. І на заваді стануть професійна деформація і певні вподобання:

  • комплекс філолога навіть коли не хочу бачити помилки, мозок їх шукає.

І ще нічого, якщо проскакує якась орфографічна, бувають ж стилістичні, граматичні і тоді вмикається режим пошуку кращого відповідника і «як переписати це речення правильно, щоб не було так жахливо, як тут» і набутий темп втрачений.

  • професійний читач і виписувач цитат.

Добра половина моїх книжок стає героями рецензій, тому читати їх доводиться розмірено і прискіпливо, звертаючи увагу і на стиль автор, і на специфіку слововживання, а ще ж треба за героями стежити і сюжетом тому на надзвукову швидкість ніяк не вийти, бо треба закласти отут цитату. І оцю теж.

  • лежень.

Категорично не люблю читати сидячи, моє традиційне читальне місце ліжко, тільки зручно вмостившись на подушці, можу по-справжньому зануритись у текст. І нехай місце за столом збільшує швидкість  і продуктивність вдесятеро, але навіщо ці страждання?

  • аудіал люди, які краще сприймають інформацію на слух, дуже важко навчаються скорочитанню, так каже сам Пітер Камп.

Їм вкрай важко позбутись субвокалізації (проговорювання тексту подумки), яка так гальмує читання. Декому це навіть подобається. Звісно, немає нічого неможливого аудіал може опанувати техніки скорочитання, але зусиль прикласти доведеться в рази більше, ніж візуалам.

І найголовніше: загалом я задоволена і темпом свого читання, і якістю, і кількістю три книжки на тиждень це цілком добре, інакше домашня бібліотека закінчиться занадто швидко.

Прорвемось

Мої результати з «Проривом» досить скромні. Буду чесною, я майже не приділяла уваги виконанню завдань, а читала радше з цікавості і для задоволення. Але все ж якісь результати є. Що дала мені ця книга:

По-перше, розуміння того, що я роблю правильно, коли одразу відповідаю на електронну пошту та швиденько переглядаю новини, залишаючи цікаві лонгріди на потім.

По-друге, деякі техніки Пітера Кампа мені вдалось опанувати без особливих зусиль, тому деякі книжки закінчила швидше, ніж сподівалась.

По-третє, тепер уявляю, яким чином будувати свій читацький розклад, щоб кожного разу не переналаштовуватись та не втрачати часу намарне.

Думаю, якби все-таки виділила час на опанування методики повністю, то зараз звітувала б про куди кращі результати, але треба залишити читання і на майбутнє.

39 переглядів

Поділіться своїми враженнями
в соцмережах

Що ви думаєте з цього приводу?

  Подписаться  
новее старее большинство голосов
Уведомление о
Відгуки (13)
trackback

… [Trackback]

[…] Find More Information here to that Topic: nashformat.ua/blog/how-to-read-faster […]

trackback
Slager hengelo
15.11.2019

… [Trackback]

[…] Read More Information here on that Topic: nashformat.ua/blog/how-to-read-faster […]

trackback
prem boost
16.11.2019

… [Trackback]

[…] Find More on that Topic: nashformat.ua/blog/how-to-read-faster […]

Книжка «Усе замахало. Але надія є»

Хочу отримувати
нові статті

Схожі публікації