Наш формат | Блог > Бізнес > Як зробити свою кар’єру дивовижною? – 6 порад від професіоналів
 

Як зробити свою кар’єру дивовижною? – 6 порад від професіоналів

Вузька спеціалізація чи різноплановий досвід? Глибина чи ширина? Що варто обрати, щоб прожити наповнене життя? Дедалі більше людей, які мають чимало вроджених здібностей та інтересів, віддають перевагу вузькій спеціалізації.

Чому? Вони переконані, що це дасть їм змогу досягти професійного успіху та самореалізації. Про це пише колишній консультант і партнер компанії McKinsey Нік Лавґров у книжці «Принцип мозаїки. Шість навичок дивовижного життя і кар’єри». Водночас Лавґров і попереджає про ризики такої тенденції. На його думку, для подолання сучасних глобальних викликів, як-от тероризм, зміна клімату, майнова нерівність, потрібне широке бачення світу. Та й більшість людей цікавиться багатьма речами. Тож він радить звільнитися від пут вузької спеціалізації і складати дивовижну мозаїку свого життя, здобуваючи різноманітний досвід.

Що це значить? Не боятися здобувати різну освіту, змінювати часом «бік барикад» – переходити з бізнесу в уряд або громадську організацію, не відмовляти собі в задоволенні мати творче захоплення.

Саме ми визначаємо, чи будувати своє життя в напрямку більшої ширини або глибини, чи дотримуватися мозаїчного принципу і якою мірою. Протягом життя ми можемо вирішити плавати своєю доріжкою чи використовувати весь басейн; займатися якоюсь однією діяльністю чи змінювати її час від часу; визначати собі вузькі межі реалізації чи вкласти в життя і роботу всього себе без останку.

Мати багатогранне життя й дивовижну кар’єру – звучить чудово? Однак, звісно, усе не так просто. Лавґров попереджає – в сучасному світі жити різнобічним життям і бути ефективним досить складно, оскільки постійно доводиться мати справу з моральними конфліктами, йти на компроміси, опановувати більше інформації, швидше адаптуватися до різних обставин тощо.

Власне тому автор радить опанувати шість навичок принципу мозаїки.

Що це за навички? Моральний компас, інтелектуальний стрижень, перехідні навички, розуміння контексту, широкі мережі зв’язків, підготований розум.

Важко визначити, яка з цих навичок має найбільше значення. Однак є та, без якої часто людина втрачає можливості. Йдеться про підготований розум – інтелектуальну, емоційну і фінансову готовність до викликів і нових можливостей. Ви ніколи точно не знаєте, що принесе вам наступний день, але повинні вміти ловити мить, адже «щасливий випадок чекає на підготований розум».

Як підготувати свій розум?

 

Нік Лавґров не дає чітких рекомендацій чи готових рецептів. Він розповідає історії людей, які мають дивовижні кар’єри. Читаючи ці історії, можна виокремити такі поради.

  1. Усвідомте, що в нашому житті відбуватимуться речі, яких ми не можемо передбачити і які майже не зможемо контролювати.

Головне – бути напоготові, коли отримаєте нагоду, здійснити свою мрію.

  1. Продумайте власний кар’єрний план, який враховуватиме три складники – ваші активи (знання, досвід, навички), ваші прагнення й ринкові реалії.

Ви можете покласти такий план у шухляду й часом редагувати його.  Не можете скласти такий план? Тоді принаймні визначте орієнтири, куди б вам хотілося рухатися, і правила ухвалення рішення. Вони вам знадобляться, коли доля підкидатиме чергову можливість, а ви не знатимете, чи варто погоджуватися. 

  1. Не бійтеся відмовитися від перспективи «підніматися кар’єрними сходами».

Дуже часто, щоб побудувати дивовижну кар’єру, треба «рухатися зиґзаґами». Тож не треба щоразу погоджуватися на нову роботу тільки через вищу посаду. Інколи варто зробити крок убік, щоб опанувати геть іншу сферу діяльності. 

  1. Обміркуйте, які вміння й риси характеру вам варто розвивати.

Також треба подумати про «фінансову подушку», якщо ви плануєте змінити професію, перейти з бізнесу в політику чи займатися мистецтвом. Можливо, вам стануть у пригоді такі питання:

  • до яких можливостей я хочу підготуватися професійно, особисто, фінансово?
  • які кроки мені треба зробити, щоб бути краще підготованим?
  • який ідеальний шлях для людини з моїм досвідом та знаннями? Мені варто йти традиційним шляхом? Чи я можу створити щось нове й особливе?
  1. На початку кар’єри корисно спробувати різні професії.

Це дасть змогу одержати не тільки різний досвід та навички, а й навчитися дивитися на ситуацію з різних боків.

  1. Не бійтеся бути відкритим до альтернатив на піку кар’єри в зрілому віці та навіть після виходу на пенсію.

«Підготований розум – це не разова річ. Це особиста й професійна подорож. Мало хто з нас усе життя зберігає одні й ті самі інтереси та цілі, адже наш розум розвивається. Питання в тому, чи він розвивається так, щоб розширювати ваш вибір, інтереси і можливості?».

Написано Наталія Клименко