Наш формат | Блог > Історії життя > Як книжки у м’яких обкладинках завойовували США. Історія Бетті Баллантайн
 

Як книжки у м’яких обкладинках завойовували США. Історія Бетті Баллантайн

В лютому 2019 року в м. Беарсвілль, штат Нью-Йорк, у віці 99 років померла Бетті Баллантайн. Ця жінка разом зі своїм чоловіком Іаном фактично змінили читацькі звички американців, почавши видавати недорогі книжки у м’яких обкладинках.  

Сьогодні ми пропонуємо до вашої уваги переклад статті The New York Times про Бетті та її роботу.

У ті роки американці в основному читали журнали або брали книги з бібліотек. Загалом у країні, за словами Баллантайнів, було приблизно 1500 книжкових магазинів.

З весільним посагом у розмірі 500 доларів, пара 1939 року започаткувала американський підрозділ Penguin Books. Вони імпортували британські видання Penguin Books у м’яких обкладинках, починаючи з книжок Г. Уеллса та П. Г. Вудгауза.

Втім, не вони єдині в США побачити потенціал книжок у м'яких обкладинках. Такі книжки також почали видавати Pocket Books, які стартували з «Буремного перевалу» Емілі Бронте та «Загубленого горизонту» Джеймса Хілтона.

Обидві компанії отримували лише 25 центів з книжки, що робило такі книжки доступними для людей, які не хотіли або не могли дозволити собі платити 2-3 долари за книжки у твердій обкладинці (приблизно 45 доларів за теперішнім курсом). Згодом вони подолали проблему дистрибуції, зробивши книжки доступними практично скрізь, зокрема в універмагах і на автозаправках, у газетних кіосках і на вокзалах.

Нестача паперу під час Другої світової війни призупинила процвітання бізнесу, але не надовго.

Дуже швидко книжки у м'яких обкладинках почали буквально таки розлітатися з полиць, читачі могли купувати одразу два-три примірники, і щоразу більше видавництв починають видавати книжки саме в такому форматі.

Credit Richard Ballantine/Kathy Ballantine,
via Associated Press

Покинувши Penguin Books 1945-го року Баллантайни почали новий бізнес, заснувавши Bantam Books, компанію, яка перевидавала у м'яких обкладинках книжки, які раніше були видані з твердими обкладинками. Так, закупивши права на 20 книжок, вони видали у м'яких обкладинках «Життя на Міссісіпі» Марка Твена, «Грона гніву» Джона Стейнбека і «Великий Гетсбі» Френсіса Скотта Фіцджеральда.

1952-го року з’явилися Ballantine Books, наступна компанія Бетті та Іана. Вони продовжили видавати у м’яких обкладинках як уже відомі видання, так і твори, які публікуються вперше.

На відміну від Іана, Бетті повністю присвятила себе редакційній стороні книговидання. Вона працювала з авторами, редагувала рукописи і сприяла розвитку таких жанрів як вестерн, детектив, наукова фантастика і фентезі. Особливо це стосується наукової фантастики. Як розповідав потім Тед Вайз, племінник місіс Баллантайн, «вона шукала авторів, які працювали в цьому жанрі і писали для журналів, та пропонувала їм братися за романи, які вона потім допоможе видати». Робила вона це за допомогою Фредерика Пола, письменника-фантаста, редактора і агента.

Свого часу The Ballantines також видавали  у м’якій обкладинці книжки Рея Бредбері, зокрема «Марсіанські хроніки» та «451 за Фаренгейтом», Артура Кларка, — «2001: Космічна Одіссея» і Джона Р. Р. Толкіна, автора «Гобіта» і трилогії «Володар перстенів».

Елізабет Нора Джонс, вона ж Бетті Баллантайн, народилася 25 вересня 1919 року у Файзабаді, Індія. Вона була наймолодшою з чотирьох дітей Нори та Губерта Арнольда Джонса.

Її батько був помічником агента з виробництва опіуму, який контролював якість врожаю, перш ніж його експортували до Великобританії, де використовували в лікувальних цілях. Він часто їздив у віддалені ферми для огляду сільськогосподарських культур і брав з собою сім'ю, яка жила у наметах, обставлених усім необхідним — від білизни до столового срібла, розповіла внучка Бетті.

Бетті навчилася читати вголос у три роки, стежачи за тим як батьком водив пальцем по рядках, читаючи вголос. У 8 років її відправили до школи в Масурі, на півночі Індії в передгір'ях Гімалаїв, де спека була менш задушливою, ніж вдома.

Коли їй виповнилося 13 років, сім'я переїхала на британський острів Джерсі, що у протоці Ла-Манш, де вона закінчила середню школу. Вона не вступала до коледжу, а замість цього пішла працювати касиром у банку Джерсі, де й познайомилася з американцем Іаном Баллантайном. Вони одружилися 1939-го року і попливли до Нью-Йорка.

Після створення Ballantine, пара продала бізнес Random House в 1974 році, після чого містер Баллантайн повернувся в Bantam з почесним статусом, а місіс Баллантайн продовжувала працювати з авторами, зокрема пілотом Чаком Єґером і акторкою Ширлі Маклейн.

«Вона була дуже традиційною, і давала авторам розслабитись» — розповідав Стюарт Епплбаум, багаторічний виконавчий директор Penguin Random House і брат Ірвіна. «Бетті усвідомлювала, що допомогти повною мірою реалізувати потенціал твору автора — це її робота».

Написано Наш формат