Наш формат | Блог > Історії життя > П’ять причин почати медитувати вже сьогодні
 

П’ять причин почати медитувати вже сьогодні

«Нас засмучують не самі події, а те, як ми на них дивимось»

Епіктет

 

Медитація дає нам не лише приємне відчуття спокою, а й допомагає сформувати нові риси, які залишаються з нами надовго. Однак медитація оповита міфами, поверховими знаннями й упередженнями. Науковий журналіст Деніел Ґоулман і нейронауковець Річард Девідсон багато років вивчали медитацію та те, як вона впливає не лише на наш психологічний стан, а й на фізіологію.

У книжці «Нове “Я”. Вплив медитації на свідомість, тіло й мозок» автори пропонують поглянути на медитацію через призму науки, показуючи, як тривала практика впливає на нашу свідомість і функції мозку.

Та спершу невеличкий спойлер — якщо ви очікуєте практичних настанов щодо медитацій чи самоусвідомлення, тут їх, на жаль, не буде. Річард Девідсон та Деніел Ґоулман сконцентрувалися на розповіді про те, як медитація поширювалась у США, що стояло на заваді та які питання досі лишаються відкритими для дослідників. Окрім цього, книжка може заохотити вас медитувати.

Сьогодні ж ми пропонуємо поговорити про те, а для чого ж нам здалася медитація та яку користь ми можемо отримати.

Причина перша. Медитації роблять нас спокійнішими

У досвідчених практиків медитації менший рівень реагування на тривожні ситуації, тобто імунітет до емоційного збурення у таких людей сильніший за звичайний. Їхній мозок має міцніші зв’язки між префронтальною корою, яка керує реакціями, та амигдалою, яка запускає ці реакції (на кшталт «бийся або тікай» в разі небезпеки).

Як це працює? Коли вмикається гнів або тривога, амигдала активує ділянки префронтальної кори, а коли тривожні емоції досягають свого піка, мигдалеподібне тіло паралізує її виконавчу функцію. Однак коли ми активно контролюємо увагу, то вмикаємо префронтальну ділянку, тим самим заспокоюючи амигдалу.

Спокійніша реакція на стрес — менший рівень гормонів стресу — спокій.

Плюс у тому, що психологічної стійкості можна навчитися. Однак ми не знаємо, скільки такий ефект триватиме. Припускаємо, що недовго, якщо учасники не продовжують медитувати. Регулярна практика — ключ до перетворення стану на рису.

 

Причина друга. Медитації продовжують життя

За тривалість життя клітин в організмі відповідають теломери (прикінцеві ділянки хромосом). Що вони довші, то більше живе клітина. Сповільнити вкорочення теломер можуть ферменти, пов`язані зі старінням, — теломерази. Що вищий рівень цього ферменту, то триваліше життя, а дослідження показали, що практика усвідомленості підвищує активність теломерази.

Причина третя. Медитація впливає на «вік» мозку

Дослідженнями Каліфорнійського університету доведено, що медитація сповільнює звичне зменшення мозку у процесі старіння. Вчені вважають, що медитації також допомагають зберегти мозок, сповільнюючи його атрофію.

Причина четверта. Медитація збільшує деякі ділянки мозку

Які саме? Ну, приміром, наступні: острівцеву кору (вона загострює нашу увагу на внутрішніх сигналах, налаштовуючи нас на внутрішній стан; посилює емоційне самоусвідомлення); соматомоторні ділянки (це основні центри тактильних відчуттів та болю — і, як наслідок, ліпше усвідомлення власного тіла); ділянки префронтальної кори, що відповідають за увагу; ділянки поясної кори та орбітофронтальну кору, що сприяють саморегуляції.

Причина пята. Медитація впливає на якість життя

Керол Рифф, психологиня з Університету Вісконсину, називає шість складників благополуччя людини: прийняття себе (позитивне ставлення до себе, прийняття та задоволення від того, ким ви є); особистісне зростання (зміни та розвиток в напрямі максимального потенціалу); автономність (свобода від соціального тиску, незалежність у думках і справах); майстерність (розуміння, що ти маєш достатньо сил для боротьби з життєвими негараздами, а також вміння використовувати можливості, що виникають); приємні стосунки (сповнені турботи, довіри та емпатії); наявність життєвої мети (цілей, що дарують вам почуття сенсу та розуміння, куди рухатись далі).

Як це стосується медитацій? Були проведені дослідження, чи впливає медитація на показники якості життя людини, названі Керол Рифф. Люди, що практикували усвідомленість, повідомляли про підвищення рівня свого благополуччя та інші переваги протягом року після медитації. Що тривалішою була щоденна практика усвідомленості, то більше зростало благополуччя — втім, учасників експерименту було мало для абсолютного наукового підтвердження цієї тези. З іншого ж боку, це може бути чудовим мотиватором для початку практик.

Перелічені пункти вас не переконали? Що ж ,навіть якщо медитація не подарує вам спокій, якого часто не вистачає в сучасному світі, ви як мінімум щодня матимете хоча б кілька хвилин на свої думки. Або ж на спокійні посиденьки.

Втім, попри названі вище позитивні результати від медитації, Ґоулман та Девідсон акцентують увагу на тому, що — хоча психологічній стійкості можна навчитись — жодні дослідження не показують, скільки триває ефект від медитацій. Автори допускають, що він може бути нетривалим, якщо не продовжувати медитувати, а це значить, регулярна практика має стати чимось загальноприйнятим.

Написано Оксана Ласка