Ідеального лідера, менеджера чи керівника не існує та не може бути. Ніхто не спроможний бездоганно виконувати всі ті ролі, які покладаються на лідерів чи менеджерів, впевнений Іцхак Адізес. Але це аж ніяк не катастрофа, якщо ви можете зібрати довкола себе колег з різними типами управління та порозумітися. Саме цю думку намагається донести до читачів книжки «Командне лідерство. Як порозумітися з будь-яким менеджером» Адізес.

Втім, щоб цього навчитися для початку треба розуміти, що ж ми робимо не так і як власне виглядає неефективний менеджмент. Адізес, зокрема виділяє 4 типи таких керівників.

———————————————————————————————————-

Самотній рейнджер

Він не вміє адмініструвати, не пропонує ідей, не творчий і не любить ризикувати, він байдужий до міжособистісних стосунків чи почуттів окремих людей. Не створює команду, не розвиває здібностей інших зі свого оточення. 

Чому ж він став керівником? Тому що ви підвищили його до цієї посади — адже він був таким хорошим виконавцем.

Отримавши завдання, Самотній рейнджер стає хорошим солдатом. І виконує його. У цьому його перевага: він надійний, відданий і невтомний виконавець. Однак надто завзято беручись за одну функцію й повністю ігноруючи інші, він починає приносити не так користь, як проблеми.

Самотній рейнджер — це залежна людина, як алкоголік. Тільки він трудоголік. Алкоголік не може відірватися від пляшки. Самотній рейнджер — від роботи. Одинадцята ночі. Що він приносить з роботи додому? Повний портфель роботи: якщо раптом йому не спатиметься, то він принаймні попрацює.

Він делегує роботу тільки тоді, коли сам він упевниться, що не зможе виконати роботу сам. Але до того часу проблема вже переросте в кризу. 

Підлеглі такого керівника здебільшого є лише глядачами вистави. Оскільки Самотій рейнджер не в змозі робити все сам, він використовує підлеглих як «посланців», які виконують для нього незначні доручення й короткотермінові завдання, але не мають довгострокових обов’язків. Більшість часу ці люди проводять в очікуванні наступної кризи. 

Організація, яку очолює Самотній рейнджер, не здатна розвиватися, оскільки не розвивається він сам. Він негнучкий і занадто простий. Він може легко вигоріти й «вийти з ладу». Коли він іде з компанії, після себе залишає ненавчених працівників.

leadingtheleaders_01

Бюрократ

Бюрократи піднімаються кар’єрними сходинками своєї організації завдяки тому, що дотримуються правил, іноді доходячи до абсурду.

Бюрократ витрачає надто багато часу на адміністративні питання. Він воліє робити все правильно, а не робити правильні речі. Інакше кажучи, він краще повністю помилятиметься, аніж лише частково матиме рацію.

Якщо ви попросите Бюрократа підготувати аналітичний звіт, щоб визначитися, чи варто вашій компанії виходити на нью-йоркський ринок, він відповість: «Без питань» — і зникне на якийсь час. Збере дані й довго аналізуватиме їх. А коли повернеться до вас зі своїми висновками, може бути запізно — ринок уже займе ваш конкурент.

Підлеглі керівника такого типу витрачають купу часу на читання службових записок, написання службових записок, реєстрацію службових записок і відповіді на службові записки.

Якщо ви попросите Бюрократа виявити проблему, він почне з Адама і Єви, а потім детально розповість історію питання: що трапилося спочатку, що було потім, після цього й після-після цього. Оскільки проблема має підґрунтя глибиною дві тисячі років, Бюрократ «закономірно» вважає, що для її вирішення знадобляться ще дві тисячі років.

Чи має Бюрократ порядок денний? А як же! Детальний. Чи в ньому містяться важливі питання? Не факт. Компанія може в цей момент втрачати частку на ринку — аж до банкрутства, а Бюрократ знов і знов повертатиметься до питання про бланки, які потрібно заповнити в двох екземплярах і вчасно.

Підпалювач

Такий керівник займатиметься тільки інноваціями, уникаючи досягнення будь-якої цілі, яка з’являється на його організаційному горизонті.

Підпалювач може бути дуже приємною людиною: він надихає, зазвичай підприємливий та енергійний. Працювати на нього може бути дуже цікаво… але доти, доки з’ясується: хоч би як ви старалися, Підпалювач завжди вам докорятиме. Чому? Тому що його пріоритети постійно змінюються: ви ще не встигли закінчити один проект, а він уже запитує, чому нічого не зроблено з іншого.

У такого керівника проекти завжди виконуються в режимі браку часу. Персонал змушений працювати понаднормово, а найважливіші деталі залишаються нез’ясованими до останнього моменту.

Ахіллесовою п’ятою Підпалювача є деталі. Він намагається ігнорувати їх. Для нього мільйон — це десь між 700 тисячами й 1,5 мільйона. 

Для компанії, якою керує Підпалювач, ранок понеділка — найнебезпечніша пора, тому що у вихідні Підпалювач мав час на роздуми. Здогадалися, про що йдеться? Нові напрямки, нові пріоритети, нові цілі, нові завдання.

Підпалювач настільки дбає про зміни, що їхня надмірна кількість не призводить до жодних змін.

Підлеглими Підпалювача здебільшого є клакери. Це люди, яких наймають в оперу для того, щоб вони аплодували виконавцям і відповідно підштовхували до цього решту залу. Клакери мають підтримувати ідеї Підпалювача — принаймні на людях. Як наслідок, Підпалювач неодмінно отримує гучні аплодисменти, але вони фальшиві.

Здавалося б, там, де управляє Підпалювач, має панувати дух творчості. Але частіше все навпаки: організація, якою керує такий керівник, — це галера з рабами. 

Після відставки Підпалювача організація залишається в катастрофічному стані, а працівники — на межі нервового зриву. 

Суперпослідовник

Йому неважливо, про що ми домовилися, як та чому. Його цікавить «Так ми домовилися?».

Суперпослідовник постійно підлаштовується. Він хоче, щоб усе йшло як помащене. Він намагається дізнатися, який план прийнятний для більшості впливових осіб, і підтримує його. Тобто насправді він не веде, а слідує.

Дуже важко дізнатися думку Суперпослідовника. Він завжди знайде спосіб утекти, вислизаючи просто із ваших рук. Вам не вдасться загнати його в глухий кут. Ось чому Суперпослідовник зазвичай довго залишається при владі: у будь-якому конфлікті він з’ясовує, яка сторона перемагає, і підлаштовується під неї.

Суперпослідовник уникає прийняття рішень, допоки це можливо. У нього немає власних ідей, які він хотів би реалізувати. Він легко та швидко змінює погляди, схиляється до загальної думки.

Суперпослідовник наймає людей, схожих на себе — із політичною інтуїцією, тих, які добре відчувають, куди зміщується центр політичної влади. Їхня основна функція — постійно тримати в курсі справ шефа та старатися, щоб усі працівники були задоволеними. 

Коли Суперпослідовник іде з організації, поверхова інтеграція, якої він досягнув, швидко руйнується. 

Попри всі відмінності, ці чотири управлінських типи мають спільну рису: всі вони є негнучкими та стереотипними. Керівники, яким властиві ці стилі, мають одновимірне, однолінійне світосприйняття. Вони дуже обмежено бачать, хто вони та яке їхнє покликання в цьому житті. Вони не є добре збалансованими особистостями.

49 переглядів

Поділіться своїми враженнями
в соцмережах

Що ви думаєте з цього приводу?

  Подписаться  
новее старее большинство голосов
Уведомление о
Відгуки (16)
trackback

… [Trackback]

[…] Information to that Topic: nashformat.ua/blog/dont-do-it-adizes […]

trackback

… [Trackback]

[…] Read More to that Topic: nashformat.ua/blog/dont-do-it-adizes […]

trackback

… [Trackback]

[…] Here you can find 34795 more Info to that Topic: nashformat.ua/blog/dont-do-it-adizes […]

Хочу отримувати
нові статті

Схожі публікації