Наш формат | Блог > ідеї > Документалки для всіх: 10 фільмів про цивілізацію, космос і лемурів
 

Документалки для всіх: 10 фільмів про цивілізацію, космос і лемурів

Всі люди люблять історії. Зачасту, це чомусь означає історії вигадані, події, які ніколи не відбувались, люди, які ніколи не існували, втім, реальність буває набагато захопливішою, і сьогодні ми вам це покажемо. У цій добірці 10 документальних фільмів, частина з яких зняті за нон-фікшн книжками, в екранізації яких брали участь самі автори. Ви мандруватимете до самого початку і назад, побачите зародження цивілізацій і Мадагаскар, познайомитесь з неймовірними людьми та дикими тваринами. І все це, не випускаючи з рук книжки, чи не відриваючись від екрану свого ноутбука.

______________________________________________________________________________________________________________________

 

Прочитати і побачити

 

Серіал знятий «National Geographic» у 2005 році за однойменним світовим науковим бестселером  Джареда Даймонда, який було відзначено Пулітцерівською премією. Автор на основі масштабних порівнянь і досліджень у найрізноманітніших галузях від біології та історії до екології і лінгвістики намагається пояснити своєрідну «схему історії», і тим самим давши відповідь на питання, чому вогнепальна зброя, мікроби та сталь з’явилися у суспільствах одних частин світу, давши тим самим їм переваги у завоюванні інших народів.

«Ця книга закладає фундамент для розуміння всієї людської історії. Блискуча розповідь про те, як випадкові переваги часом призводять до швидкого успіху в конкурентному середовищі. Вона буде корисною кожній діловій людині і взагалі будь-кому хто прагне зрозуміти, чому технології забезпечують процвітання»  написав Білл Ґейтс у своєму блозі про цю книжку.

До речі, ведучим цієї захоплюючій одіссеї у серіалі виступає автор книжки, Джаред Даймонд.

_______________________________________

«Останній шанс побачити»

(в оригіналі «Last chance to see. In  the footsteps of Douglas Adams»)

Знятий каналом BBC Two у 2009 році серіал є продовженням однойменного радіосеріалу BBC за книжкою Дугласа Адамса (він же є автором бестселера «Путівник по Галактиці для космотуристів») та зоолога Марка Карвердіна. Адамс розказує про появу книги так: «Десь в середині 1980-х пролунав дзвінок. Голос в телефоні сказав: «Ми хочемо, щоб ви поїхали на Мадагаскар та відшукали там дуже рідкісний вид лемура (aye-aye lemur —  прим.). Літак відлітає через два тижні, і ми хочемо, що б ви були на ньому». Я подумав, згадує Адамс, що вони помилилися номером, і сказав «так» перш, ніж вони виявлять свою помилку. Втім, виявилось, що це не було помилкою. Вони (журнал Observer прим.) чомусь вирішили, що ось є той, хто не знає анічогісінько ні про лемурів, ні про ні про Мадагаскар, тож давайте поїде саме він. У книзі Дуглас Адамс пише: «Я ніколи не зустрічав Марка, Марк ніколи не зустрічав мене, і ніхто з нас, безсумнівно, не зустрічав цих лемурів».

Події серіалу розгортаються двадцять років потому після подій у книзі. На превеликий жаль, Дуглас Адамс помер у 2001 році. Тож замість нього у подорож з Марком вирушає комік, актор та письменник Стівен Фрай. Марк та Стівен повертаються не тільки до лемурів ай-ай, а й до інших тварин, які згадуються у книзі, таких як какапо, синій кит, амазонський ламантин, північний білий носоріг та комодський варан. Якщо двадцять років тому вони були на межі вимирання, то що сталося з ними зараз?

У тому ж 2009 році вийшла ще одна книга, але вже авторства Фрая та Карвердіна, у якій вони у письмовій формі розповідають про шість дивовижних подорожей, за якими ми можемо спостерігати у серіалі.

А якщо двох книг та документального серіалу вам буде замало (а вам таки буде), то у youtube є півторагодинна лекція Дугласа Адамса «Parrots the Universe and Everything».

_________________________________________

«Last chance to see. In  the footsteps of Douglas Adams»
Collins

«Цивілізація. Як Захід став успішним»

(в оригіналі —  «Civilization: The West and the Rest»)

Фільм знятий Chanel 4 у 2011 році за однойменною книгою Ніла Ферґюсона «Цивілізація. Як Захід став успішним?». У фільмі розповідається про шість концепцій, шість вбивчих застосунків, як називає їх сам автор, які допомогли Заходу вийти на перше місце світової сцени, залишивши позаду таких світових гігантів як Китай та Османська імперія.

Кожна із шести серій фільму розповідає про одну із цих переваг: конкуренція, наука, власність, медицина, споживання, праця.

p.s. За іншою книжкою Ферґюсона «Еволюція грошей» також було знято документальний серіал. Обидва фільми можна переглянути тут.

Талановиті й (не)відомі

«Maya Angelou: And Still I Rise»

«Майя Енжелоу: І все-таки я піднімаюся»

(в оригіналі — «Maya Angelou: And Still I Rise»)

Фільм 2016 року від Боба Геркулеса та Рити Коберн. Скоріш за все, ви дізнались про Майю Енжелоу лише тоді, коли Google присвятив їй дудл, і недарма, вам варто познайомитися з нею поближче. Місс Енжелоу була поетом, письменницею, співачкою, акторкою, оратором та активним борцем за права людини. За свою поезію Майя була номінована на  Пулітцерівську премію, за роль в п'єсі «Погляд» в 1973 р. її номінували на премію «Тоні», окрім того, її 5 разів номінували на «Греммі» за її розмовні альбоми (три з них вона виграла).

Майя працювала з Мартіном Лютером Кінгом і Малкольмом Іксом.  Її ім’я синонім слова «courage» («мужність»).

Дебютна автобіографічна книга Майї «Я знаю, чому співає пташка в клітці»  (I know why the caged bird sings), стала першою темою для розмови між Гілларі та Біллом Клінтоном під час їхнього знайомства.  І саме Майя Енжелоу прочитала свій вірш (On the Pulse of Morning) на інавгурації президента Білла Клінтона у 1993 році.

У фільмі розповідається про найзначніші моменти біографії письменниці та цікаві історії з її життя, зокрема, йдеться про інтерв’ю, відзняті спеціально для цього фільму, з її сином та друзями, серед яких Опра Вінфрі, Білл та Гілларі Клінтон.

«Джоан Дідіон: Центр не витримає»

(в оригіналі  «Joan Didion: The Center Will Not Hold»)

Фільм 2017 року від  Netflix про письменницю, есеїстку та редакторку американського Vogue Джоан Дідіон.

Фільм розповідає про становлення Дідіон як письменниці та журналістки, про тексти, які вона писала: вбивства Менсона, іран-контрас (скандал, пов’язаний з продажем зброї Ірану адміністрацією Рональда Рейгана) та громадянську війну у Сальвадорі.

Окрема частину фільму це, власне, все життя Дідіон. Про смерть чоловіка і доньки, про те, як вона змогла це пережити, виплеснувши свій біль у книжках про це («Рік магічного мислення» та «Сині ночі»).

«Ми розповідаємо собі історії, щоб жити», писала вона.

"Regarding Susan Sontag"

«Про Сьюзен Зонтаґ» (в оригіналі  Regarding Susan Sontag»)

Документальний фільм Ненсі Кейтс 2014 року.

Цей фільм це спроба охопити зараз усю творчу діяльність та особисте життя видатної американської письменниці та критикиня, режисерки театру та кіно, а також супутниці життя фотографа Енні Лейбовіц.  

Зонтаґ була не з боязких, під час воєнних конфліктів вона їздила до В’єтнаму та Сараєво. Вона досі залишається прикладом для нас усіх.

Найбільше авторка відома своїми книгами «Про фотографію» та «Хвороба як метафора». Саме «Хвороба як метафора» була перекладена українською мовою, у цій книжці Зонтаґ говорить про свій досвід та про міфологію раку, який спотворює правду.

Двері до невідомого

«Домінік Монаґан та дика природа» (в оригіналі  «Wild Things with Dominic Monaghan»)

Рейтингове шоу, яке знімали у 2013, 2014 та 2016 роках  Channel 5 та BBC America. Ведучий шоу актор Домінік Монаґан, він же хоббіт Мері з «Володаря перснів» та Чарлі з серіалу «Lost».  Як виявилось, актор змалечку захоплюється досить своєрідними істотами павуками, ящірками і  всякими різними тарантулами. І, до речі, деякі з цих істот живуть разом з ним. У шоу актор роз’їжджає по всьому світу у пошуках найдикіших та найотруйніших істот на планеті. Гігантські жуки, сколопендри, скорпіони ось герої його серіалу.

У своєму інстаграмі  Домінік постійно наголошує, що любити котів, собак та хом’ячків дуже легко. Але найбільше нашої любові потребують саме ті істоти, яких любити «важко», бо вони виглядають не так привабливо. Також актор має свій девіз-хештег #becurious, наголошуючи цим, що ми усі повинні більше цікавитися навколишнім світом.

Але чи буде продовження шоу поки невідомо, бо як зауважив Домінік у інтерв’ю для подкасту «Inside of  You with Michael Rosenbaum», «кількість епізодів зростала з кожним сезоном. Це забирає дуже багато часу. А в мене його просто не має».

Сподіваюся, що час таки з’явиться, бо шоу дійсно круте.

«Невідома планета земля» (в оригіналі  «One strange rock»)

Новинка 2018 року від National Geographic Channel, над якою працює справжня зіркова команда — від кінорежисера Даррена Аронофскі до голівудського актора Вілла Сміта і восьми астронавтів. Разом вони розповідають нам про загадки та секрети, які зберігає наша планета.

«Якби ви, навіть в загальних рисах, дізналися як виникає необхідний нам кисень, у вас перехопило би дихання!»  — розпочинає свою розповідь вже з першої серії Вілл Сміт.

«Земля: Один вражаючий день» (в оригіналі  Earth: one amazing day»)

Фільм створений BBC Earth Films у 2017. Якщо вас цікавлять  «робочі будні» тварин, то це кіно саме для вас. Дика природа у всій своїй таємничій красі. Тварини, так само як і люди, прокидаються зі сходом сонця і вирушають у своїх справах. А завдяки сучасним технологіям, які допомагають при зйомці не турбувати «акторів», ми маємо можливість побачити буденне життя мешканців нашої планети.

Ми мандруватимемо у дикі савани, поїдемо на безлюдні острови та непролазні ліси, високі гори та глибини океану.

Документальне кіно, від якого стає тепліше

«Королівство котів» (в оригіналі  «Kedi»  («кіт» турецькою мовою)

Фільм  Termite Films 2016 року. Хто хоч раз чув про Стамбул, чув і про тисячі котів, що населяють це місто. Творці фільму показують нам величне місто очима хвостатих, та місцевих, які з ними дружать та піклуються про них.

Не секрет, що котів там вважають священною твариною. Вважається, що пророк  Мухаммад відрізав поділ свого плаща, тому що на ньому заснула кішечка і він не хотів її розбудити. Тому у Туреччині хвостаті які не мають дому, не відчувають нестачі їжі та любові. І це, між іншим, стосується не тільки котів, а й собак. Окрім того, що тварин годують місцеві, на вулицях Стамбула встановлюють спеціальні автомати, які видають воду і корм, якщо ви кинете туди пластикову пляшку. А коли настають холоди, хвостатих пускають у під’їзди, магазини і ресторани, вкривають ковдрою, готують для них гарячу їжу.

Отакий от Стамбул!

Написано Єлизавета Тимофійчук