Багато хто сьогодні вважає, що світ котиться під три чорти. У заголовках щоденних новин ви неодмінно зустрінете такі слова як «війна», «тероризм», «злочинність» «екологічна катастрофа», «наркотики» та «економічна криза»…  Незалежно від того, чи справді погіршується світ, новини змушують нас думати, що так воно і є. Та варто пам’ятати, що суть новин — повідомляти про те, що відбувається, а не про те, чого не відбувається.

Ми ніколи не побачимо журналіста, який каже на камеру: «Я веду репортаж із країни, де не почалася війна», не почуємо про регіон, місто чи школу, де спокійно минув ще один день. Людей приваблює драматизм.

Саме тому новини зосереджені на окремих подіях, які, зазвичай, погані — вони стаються швидко, неочікувано, шокуюче. Натомість хороші речі створюються не за один день, що набагато складніше відобразити в звичайному сюжеті новин. Епохальні глобальні зміни залишаються непоміченими. І даремно.

Стівен Пінкер, професор психології в Гарвардському університеті, популяризатор науки (і критичного погляду на світ), у своїй книзі «Просвітництво сьогодні. Аргументи на користь розуму, науки та прогресу» переконує, що ми живемо в найкращий час на Землі. Аналізуючи факти та статистичні дані, Пінкер демонструє, що ми схильні помилково вбачати в навколишніх небезпеках ознаки того, як низько впав світ, а не того, як високо піднялися наші стандарти. Досягнення доби Просвітництва, принаймні в розвинених країнах, сприймаються як належне: ставлення до людського життя як до найвищої цінності, поширення знань, доступність продуктів та чистої води, безпека на вулицях, ліки, що захищають від смертельно небезпечних хвороб.

Життя

Збільшення тривалості життя є найважливішим досягненням сучасної цивілізації, адже боротьба за це триває вже не одне тисячоліття.

Середня тривалість життя станом на 2015 рік — 71,4 року, хоча ще на початку ХХ століття цей показник був удвічі меншим. 

До того ж на сьогодні вдалося значно знизити темпи дитячої смертності і це падіння є глобальним. Так, у XIX столітті у Швеції, одній із найбагатших країн світу, від чверті до третини всіх дітей помирали, не доживши до п’ятиріччя. В інших європейських країнах спостерігали не менш сумну картину. Від втрати дитини не були захищені навіть найблагополучніші родини. Зараз усе змінилося і це стало можливим за рахунок розвитку медицини та науки, а також можливістю забезпечити людство більшою кількістю харчів.

 

Здоров’я

Не одне століття і навіть тисячоліття люди боролися з інфекціями за допомогою молитов, замовлянь, жертвоприношень, кровопускань та інших засобів. Епідемії вбивали людей мільйонами. Аж до XX століття міста були завалені купами екскрементів, озера і річки переповнювали відходи, а місцеві мешканці прали речі у водоймах з коричневою рідиною, яку використовували і як питну воду. Навіть лікарі були загрозою для здоров’я людей: провівши розтин в одному приміщенні, вони переходили в сусіднє, де, не помивши руки та не продезінфікувавши інструменти, оглядали пацієнтів, зашивали рани або приймали пологи. Так тривало аж до того моменту, коли Ігнац Земмельвейс (1818-1865) і Джозеф Лістер (1827-1912) не почали, долаючи опір, впроваджувати в медичну практику антисептичні принципи. 

На сьогодні рівень подолання інфекційних захворювань вражає і не лише в Європі та Америці. 

В 2000–2013 роках у світі суттєво зменшилася кількість дітей, що померли від п’яти найсмертоносніших інфекційних захворювань. Загалом контроль над інфекційними хворобами з 1990 року врятував життя понад ста мільйонів дітей.

Багатство

«Зміг купити собі хліба, щоб пережити наступний день, — ти вже не бідняк» — ось такою простою була дефініція бідності відносно недавно. Прогрес приніс із собою певний рівень добробуту більшій частині світу, й сьогодні нам складно уявити рівень злиднів, що панували протягом століть до цього. 

Одне з ідейних породжень Просвітництва — усвідомлення того, що багатство створюється. І створюється воно насамперед знаннями та співпрацею. Від початку промислової революції в 1820-му світовий валовий продукт збільшився в сто разів, а від початку епохи Просвітництва в XVIII столітті — у двісті. 

Серед першопричин цієї «великої втечі» від бідності, Пінкер називає комерцію. У XVIII столітті ставлення до торгівлі почало змінюватися — спочатку в Англії й Нідерландах, а потім й у інших європейських країнах. Окрім цього, не забуваймо і про поступ технологій. Якість продуктів значно покращився. Ми вже не носимо дощовики із цупкої товстої клейонки, не користуємося дерев’яними зубними протезами та й старі речі не просто покращуються — людство постійно винаходить щось нове. 

Скільки коштувало 1800 року купити холодильник, велосипед, мобільний телефон, ноутбук чи антибіотик? Відповідь проста: за жодні гроші світу. Тож як порівняти багатство в різні часи і в різних країнах? Наш облік прогресу неповний. Але можна цілком впевнено сказати — світ став кращим.

Тероризм

Ми живемо в найбезпечніші за всю історію людства часи. Здивовані? Чи хвиля недовіри встигла накрити і вас? У 2016 році більшість американців назвала тероризм найважливішою проблемою, яка постала перед країною. Страх затуманив голову не лише пересічним громадянам, але й публічним інтелектуалам. Але Пінкер стверджує: усе це — ілюзія. Тероризм унікальна загроза тому, що великий страх у ньому поєднується з незначною шкодою. Не вірите? Цифри говорять самі за себе. 

Для прикладу: у 2015 році внаслідок тероризму в усьому світі померло 38 422 людини, убивств скоєно 437 000, а в ДТП загинуло 1 250 000 осіб.

Вражаюче, правда? Тероризм нагнітає непропорційно велику паніку та істерію тому, що саме для цього він призначений. Сучасний тероризм — побічний продукт величезного впливу засобів масової інформації. Якщо таке насильство не допомагає досягти стратегічних цілей, терористичний рух з часом вичахає. Жах, який викликає тероризм, свідчить не про те, яким небезпечним стало наше суспільство, а якраз навпаки — про те, що воно стало безпечним.

Після прочитання книги, залишається стійке враження: світ, у якому ви погодилися б знову народитись як звичайний громадянин — це світ ХХІ століття. Адже це світ, у якому більший відсоток людей-довгожителів, здорових, ситих і забезпечених. Це світ, який дає можливості для розвитку науки і техніки, захищає права людини і рухається в сторону прогресу. 

Перед людством стають наразі складні виклики, але це не привід впадати в песимізм. Адже всі чергові питання можна вирішувати, використовуючи розум, науку та досягнення прогресу. І Стівен Пінкер вас у цьому переконає.

164 переглядів

Поділіться своїми враженнями
в соцмережах

Що ви думаєте з цього приводу?

  Подписаться  
новее старее большинство голосов
Уведомление о
Відгуки (1)
Сергій
Сергій
27.11.2019

Перекладіть The Better Angels of Our Nature: Why Violence Has Declined Пінкера. Там більше цікавого: історія насильства і явища great crime drop

Хочу отримувати
нові статті

Схожі публікації