Наш формат | Блог > ідеї > Впевнені у собі люди сприймаються як більш компетентні — дослідження
 

Впевнені у собі люди сприймаються як більш компетентні — дослідження

У четвертому сезоні серіалу NBC «Parks and Recreation» актор Пол Радд грає роль заможного бізнесмена на ім'я Боббі Ньюпорт, який балотується в міську раду, бо шукає «легкої роботи». Коли його запитують під час дебатів, як він вирішить проблеми міста, він просто зізнається: «Я і гадки не маю». Але попри це люди підтримують Боббі Ньюпорта, на превеликий жаль його суперника Леслі Кнопа.

Це смішно, тому що це досить знайома нам ситуація. Рано чи пізно ми всі можемо зіткнутися з таким собі Боббі Ньюпортом. Що ж таке це елітне виховання, яке змушує людей відчувати себе достатньо кваліфікованими, аби виконувати ті завдання, для яких вони фактично не мають потрібного досвіду? Про це йдеться у дослідженні, опублікованому у журналі The Journal of Personality and Social Psychology, пишуть у The New York Times.

Дослідники припускають, що частково відповісти на поставлене вище питання може таке поняття як «самовпевненість». Так, провівши кілька експериментів, дослідники виявили, що люди з вищого соціального класу частіше мали завищену оцінку своїх навичок навіть у випадках, коли тести довели, що насправді ці навички є посередніми. Цю незаслужену переконливість, як вони виявили, інші особи трактували як компетентність.

Результати висвітлюють й інший бік медалі. Багатство сім'ї і освіта батьків два з низки чинників, які використовуються для оцінки соціального класу в дослідженні впливають на досвід людини, коли та крокує своїм життєвим шляхом.

«Завдяки цьому дослідженню ми маємо підстави думати, що належність до вищого соціального класу дає вам ще одну перевагу», говорить Джесіка Кеннеді, професорка менеджменту в університеті Вандербільта, яка не брала участь у дослідженні.

Вивчати соціальні класи складно. Перше це питання визначення понять. «Більшість людей сказали б, що вони належать до середнього класу», відзначає Пітер Белмі, професор бізнес-школи Дардену університету Вірджинії і головний автор дослідження. Але як це можливо?

Навіть дослідники, які спеціалізуються на соціальних класах,  поки лише намагаються домовитися про вагу доходу, сімейного багатства, професійний престиж та інші фактори.

Попереднє дослідження показало, що багато людей можуть правильно оцінити рівень доходу сім'ї незнайомця та рівень освіти матері за 60 секунд. Але що саме вони відповідають не дуже зрозуміло, каже Ребекка Карі, яка вивчає соціальний клас і ідентичність у Школі менеджменту Келлогга у Північно-Західному університеті.

Дослідження складається з чотирьох експериментів. Соціальний клас визначався щоразу кількома різними способами. Перший експеримент охопив приблизно 150 тис. власників малого бізнесу в Мексиці, які подали заявки на отримання кредиту. Окрім рівня доходу та освіти, їх попросили обрати суспільну сходинку, що представляє їхнє місце відносно інших людей у Мексиці. Ці підприємці також пройшли тест на пам'ять. (Реальні життєві завдання було спроектовано для того, щоб спробувати передбачити, чи буде людина дотримуватися кредитного зобов’язання.) Для цілей дослідження учасникам також було запропоновано оцінити, наскільки добре вони справилися із завданнями у порівнянні з іншими.

Люди вищого класу, як правило, працювали трохи краще, ніж усі інші, але аж ніяк не настільки добре, як вони самі  вважали, — виявили дослідники.

Невідповідність між оцінкою ефективності людей вищого класу та фактичними результатами була ще драматичнішою в більш пізньому дослідженні, у якому взяли участь 230 студентів Університету Вірджинії. 

Цього разу соціальний клас вимірювався оцінкою студентів, як вони бачили себе в порівнянні з іншими в Сполучених Штатах, доходом батьків та вихованням. Дослідники виявили, що студенти вищих соціальних класів не змогли перевершити своїх однолітків у дріб'язкових вправах. Але більшість була впевнена, що вони виконали їх краще.

Намагаючись зрозуміти наслідки надмірної самовпевненості, дослідники організували фейкову співбесіду на роботу. Студентам поставили одне й те саме питання, а їхню відповідь було записано. Потім група незнайомців переглянула відео та оцінила кандидатів. Ці люди в основному обрали тих студентів, які переоцінили свої навички. Надмірну самовпевненість вони витлумачили як компетентність.

Доктор Кері не впевнена, наскільки такі експерименти відображають реальне життя. Вона також висловила певні побоювання щодо результатів першого з чотирьох експериментів, в якому, на її думку, надто покладалися на власне відчуття учасниками експерименту свого соціального класу. «Але що вони [дослідження] таки засвідчують, так це те, що соціальний клас тісно пов’язаний із самовпевненістю», — сказала вона.

Інші дослідження також показали, що люди, які є впевненими в собі, сприймаються як більш компетентні.

Доктор Кері висловила припущення, що, можлива, справа в тому, що «у контексті нижчого класу ціна помилки набагато вища».

Дослідники сподіваються, що головний висновок полягає у тому, що не треба прагнути бути надто впевненим. Вони кажуть, що у війнах, провалах на фондовому ринку та у багатьох інших кризах можна звинувачувати надмірну впевненість. То як керівники, роботодавці, виборці та клієнти мають уникнути того, аби надавати надто великого значення соціальному класу і бути ошуканими некомпетентними багатими людьми? Що ж, на щастя, якщо показати людям реальні факти про таку особу, її підвищений статус, викликаний самовпевненістю, часто зникає.

«Можливо, нам також треба карати надто впевнену поведінку частіше, ніж ми це робимо, — говорить доктор Кеннеді.

Написано Наш формат