Фільтр

Чи замінять роботи людей?

29.05.2017

 У фільмі «Я  — робот» герой Вілла Сміта сказав роботу, що той всього-на-всього залізяка, без емоцій та почуття прекрасного, і не може написати симфонію. Робот у відповідь запитав: «А ти можеш?». Сьогодні він сказав би по-іншому: «Так, можу». Адже ще в липні 2012 року Лондонський симфонічний оркестр уперше в історії виконав музичний твір, написаний машиною.

 З фільмів та книжок у жанрі наукової фантастики ми знаємо різних роботів. Це може бути жорстока машина-вбивця на зразок Термінатора, добрий Робокоп чи депресивний Марвін з «Автостопу по галактиці». Однак роботи  — це більше не про майбутнє, а про теперішнє. Вони вже виграють у шахи у визнаних гросмейстерів (наприклад, Гаррі Каспарова), пишуть спортивні репортажі, готують гамбургери, перемагають у популярних інтелектуальних ТВ-шоу... І це лише початок дивного нового світу.

 Розвиток інформаційних технологій призводить до того, що незабаром роботи будуть не просто допомагати людям якісніше виконувати їхні завдання, а й займатиму їхні робочі місця. Вони стануть повноцінними працівниками. Адже будь-який роботодавець обере того, хто працює без перерви та вихідних, не втомлюється, не хворіє, не має сімейних проблем і перепадів настрою.

 Ніхто не сумнівався в тому, що скоро уся рутинна робота буде автоматизована, але автор книжки «Пришестя роботів» Мартін Форд пише, що роботизація загрожує багатьом сферам діяльності. За його словами, через 20–30 років роботи почнуть виконувати всю роботу «білих комірців». Він пише про штучний інтелект і роботехніку, можливості яких уже перевершують навіть найсміливіші уявлення й дозволяють конкурувати з людським мозком.

 

Хто автор?

 

Мартін Форд — засновник софтверної компанії у Кремнієвій долині, футуролог з Массачусетського університету. Понад чверть століття працює у комп’ютерній галузі, окрім «Пришестя роботів», написав ще дві книжки  — «Світло в кінці тунелю» та «Економіка майбутнього».     

 Форд був першим автором у ХХІ столітті, який аргументовано написав про розвиток робототехніки і штучного інтелекту та «старіння» людської робочої сили. Тези Форда підтвердили численні наукові дослідження. Наприклад, дослідники з Оксфорду в 2013 році виявили, що 47 % робочих місць США можуть бути автоматизовані протягом наступних двох десятиліть.

 Про що книжка?

 

Якщо ви думаєте, що автоматизація робочих процесів торкнеться лише рутинної та «чорної» роботи, і не хочете псувати собі настрою, то краще не брати цю книжку до рук. Журналісти, юристи, аналітики з Волл-стріт, фармацевти, радіологи, програмісти та багато інших професій повинні готуватися до того, що їх можуть замінити механізми. Ба більше, автор пише, що навіть підвищення рівня освіти й вдосконалення навичок у майбутньому не зможе гарантувати людині робоче місце.

 

Наслідки автоматизації можуть стати нищівними й для економіки, адже зруйнується залежність між рівнем заробітків та споживацьких витрат. Форд наголошує, що людство повинно працювати на випередження, замість того щоб мріяти про безтурботне цифрове майбутнє. Автор детально зупиняється не тільки на описі роботів, які нас чекатимуть через кілька років, а й на економічних показниках. Щоправда, йдеться насамперед про США.

 Незважаючи на те, що у майбутньому нас очікує безліч проблем, Форд не б’є на сполох, а спокійно розповідає, як можна зробити перехід до автоматизації не таким болісним для людей. Зокрема він активно виступає за впровадження гарантованого базового доходу для громадян, хоча розуміє, що за такі погляди в США його неодмінно назвуть соціалістом.

 

Як написана?

 

Автор «Пришестя роботів» дуже ретельно проаналізував величезний обсяг інформації, а також зробив на його основі власні висновки та прогнози. Він охопив усі аспекти порушеної проблеми, а також дав читачам можливість ознайомитися з багатьма поглядами на майбутнє. Форд витратив чимало часу, щоб написати таку книжку.  Як журналіст скажу, що «Пришестя роботів» — блискуча журналістська робота станом на сьогодні. У майбутньому ж робот зуміє написати таку книжку за декілька хвилин, опрацювавши при цьому ще більший обсяг даних.

 

Для кого?

 Цю книжку варто читати всім, адже автор говорить про те, що актуально для кожного з нас й усього людства.

 Почавши читати, я дуже чекав цього самого пришестя, бо завжди мріяв жити поруч із роботами. Наприкінці книжки ці мрії стали не такими рожевими. Адже сучасний світ стоїть перед серйозним викликом, який може змінити його раз і назавжди. І необов’язково на краще.

 Але хтозна, можливо, нас врятує Ілон Маск, який планує поєднати мозок людини з комп’ютером. Це зробить нас більш конкурентноздатними і дозволить позмагатися з роботами за робочі місця. Завдяки цьому світ може стати кращим.

 

Олексій Сімончук, журналіст

 

 Купити книжку «Пришестя роботів» можна тут.

 

 

 

 
Поділитися в соціальних мережах:
Схожі новини
Коментарі
Поки немає коментарів
Написати коментар
captcha
Замовлення зворотного дзвінка