Фільтр

Американська мрія чи суцільна самотність: про що роман «Блакитне мереживо долі»

30.06.2017


Чи помітили ви, що більшість із нас перестали спілкуватись з сусідами? Щодня, зустрічаючись на сходових майданчиках, ми вітаємось, бажаємо гарного дня, але насправді нічого про них не знаємо. А чи бачите, яку комфортну ілюзію створили соціальні мережі: нам ніби відомо, чим живуть наші друзі, про що мріють, чим стурбовані? Та чи реальне те, що ми бачимо на світлинах: щасливі сім’ї, успішні кар’єри й далекі подорожі?


Про це спонукає замислитися роман «Блакитне мереживо долі», який видали «Наш формат» та #книголав. Це  моє перше знайомство з творчістю відомої американської письменниці, лауреатки Пулітцерівскої премії Енн Тайлер. І це знайомство мене дещо збентежило. Відповідно до анотації, я очікувала на сімейну сагу, очікувала дізнатись про скелети в шафах членів родини Вітшенків, очікувала драматичних історій. Але в процесі читання мені кілька разів довелось відкладати книжку аби перевести подих і заспокоїти емоції.

 

 


Життя як воно є

 

Перше, що зачіпає в цій оповіді – її неймовірна справжність. Ви бачите кожного персонажа: Еббі та Реда, їхніх батьків – Лінні й Джуніора, та чотирьох дітей – Аманду, Джинні, Денні й Стіма. Бачите ніби під збільшувальним склом. Іноді може здатись, що ви знаходитесь поряд з ними за сімейним столом, співпереживаєте, любите й ненавидите разом із ними. Почуття, емоції та взаємини героїв описані настільки реалістично, що важко не впізнати в них себе і своїх близьких.

 

І ось ця справжність часом бентежить. Бентежить тим, що історія дружньої сім’ї Вітшенків, на перший погляд романтична й щаслива, насправді геть неоднозначна.

 

Неймовірні випадки у їхньому житті трапляються значно частіше, ніж спершу може здаватись. Так сталось із будинком, який дідусь Джуніор Вітшенк спершу будував на замовлення. Він марив ним, вважав найкращим у світі та, зрештою, отримав для себе. Чим не втілення американської мрії? Цей будинок із великою терасою і сам, ніби живий. Він єдиний був свідком всіх подій, він – символ стійкості цієї родини до примх часу й обставин.

 

Під час читання в мене з’явилось бажання поглянути на себе й свою родину крізь такі ж потужні лінзи, спробувати розібратись у власній історії. Я зрозуміла, що історія кожної родини – водночас унікальна та буденна, бо всі ми люди: живі, справжні, сповнені емоцій.

 

Самотність і сімейність


Кожен із Вітшенків є по-своєму самотнім. Одинока та закохана Лінні, мовчазний Джуніор і такий схожий на нього Ред. Вічно стурбована життям інших соціальна працівниця Еббі, яка в старості сама потребує допомоги. Їх діти: Денні, який весь час вимагає уваги до себе, тихий вдячний Стім, та дівчата, які прагнуть такого ж визнання від батьків, як і сини. Кожен із них бореться з власним відчуттям самотності. Та іронія в тому, що всі люди одинокі по-своєму. Відрізняється тільки наше ставлення до цього факту.

 

Ще один лейтмотив роману – це сімейне тепло. Якими б не були стосунки між поколіннями, в яких ситуаціях би не опинялись герої, для кожного з них родина – це найбільша цінність. Вітшенки можуть сваритись між собою, ображатись через дрібниці, не поділяти забобони одне одного чи не завжди дотримуватись традицій…Однак легенди про заснування роду, прикрашені й домислені, з гордістю передаються з покоління до покоління.

 

Врешті видається, що насправді всі непорозуміння між близькими спричинені саме бажанням кожного почуватись повноцінною частиною їх родинної історії.

 

Кому й чому читати

 

Якщо ви любите психологічні романи і не схильні з першої зустрічі з героєм вішати на нього ярлика, то вам буде цікаво читати «Блакитне мереживо долі». Адже ця книжка зображує десяток персонажів, про вдачі та долі яких можна розмірковувати після прочитання. Якщо ви цінуєте сімейні традиції й цікавитесь історією вашого роду, книжка, ймовірно, вас надихне копнути глибше. І, врешті, якщо ви вірите у вічне кохання, але знаєте, що насправді воно зовсім не таке, як в казках, то цей роман вам точно сподобається.   

 

Енн Тайлер вдалося майстерно показати справжнє життя звичайнісінької родини, яка, як і кожна інша, вважає себе незвичайною. Тут любов, тепло, турбота, щирість, дотепність, вірність та зворушливість поєднані з провиною, заздрістю, впертістю, невпевненістю й смутком. Роман, як і будинок Вітшенків на вулиці Боутон, сповнений різнобарвних емоцій і прихованих таємниць. Це дзеркало, в яке може зазирнути кожний із нас, щоб побачити справжніх себе, а не яскраву картинку із соцмереж. Це привід почати більше спілкуватись із рідними та сусідами. 

 

Наталя Король

 

Купити книжку «Блакитне мереживо долі» можна тут.

 

Поділитися в соціальних мережах:
Схожі новини
Коментарі
Поки немає коментарів
Написати коментар
captcha
Замовлення зворотного дзвінка