«Як програміст, знаючи програмний код, зламує комп’ютер і

програмує його на певні завдання, так і ви можете зламати своє життя

й зробити його кращим. Але спершу треба побачити цей код»

Правила створені для того, щоб їх порушувати. Ця «істина» давно нам відома, але не все так просто — порушувати правила ще треба вміти. Цьому якраз і намагається навчити нас автор книжки «Код винятковості. Живи за власними правилами» Вішен Лак‘яні.

Лак‘яні — засновник компанії Mindvalley, мета якої — освітня революція. Курс Mindvalley зосереджується на особистісному зростанню, усвідомленості, успішності та продуктивності.

Хочете переламати світогляд і поглянути на світ свіжим поглядом? Тоді запрошую до виняткового життя за сценарієм Лак‘яні.

Крок №1. ПІДНЯТИСЯ НАД КУЛЬТУРНИМ ПРОСТОРОМ

 

 «Культура маєш темну сторону: якщо занадто сильно зосереджуватись на правилах, вони перетворюються на заповіді, які вказують, як саме ми «мусимо» жити, і строго розділяють добре й погане: те, що відповідає правилам добре, що не відповідає погано. Ми створюємо складні світи, а потім готові життя покласти на їхній захист. Мова і правила, що визначають нашу культуру, можуть як породити життя, так і позбавити його»

 

Ми, люди, живемо у двох світах. Світ абсолютної істини (матеріальний) та світ відносної істини (світ ідей, правил). Світ відносної істини є культурним простором. Ми застрибуємо у нього з моменту народження і все, що з нами чи біля нас відбувається, стає правильним і таким, яким має бути. Ми ніби у клітці.

Правила не абсолютні, тому завдання кожного з нас — переглянути їх. Правила створювали такі самі люди, як і ми. Культурний простір нав‘язує рамки, які не завжди потрібні, а звільнившись від них можна здобути вільне мислення.

Крок №2. ЗАПЕРЕЧИТИ ДУРНІ ПРАВИЛА

 

«Ми віримо в те, у що нам кажуть вірити, щоб не витрачати сил на самостійне оцінювання»

 

Ми, а точніше наш мозок, звикли діяти на автопілоті, за звичкою, йти за натовпом. Нам завжди хочеться вірити, що більшість права. Але такий шлях хибний. Стати людиною з винятковим розумом не вийде, якщо йти за натовпом.

Так, наслідування дуже важливий для еволюції процес. Людство не стало б таким, як є, без наслідування. І, звісно, не всі ці правила погані; просто багатьом ще треба усвідомити, що деякі правила більше не потрібні або ніколи й не були правильними. Настав час усунути те, що не працює. Застарілі правила треба відкидати заради поступу, щоб вони не прикували нас до себе кайданами.

Освіта, батьки, оточення нав‘язують нам різні правила, які ми не оскаржуємо і навіть не перевіряємо на правдивість чи актуальність. А варто було б.

Крок №3. ПРОГРАМУВАННЯ СВІДОМОСТІ

 

Поставити під сумнів дурні правила допомагає обчислювальне мислення. Саме воно навчає розглядати задачу з усіх боків: розбивати її на етапи й частини, знаходити закономірності і розв’язувати її логічно й лінійно.

Моделі реальності запрограмовані у нас довколишнім світом. Культура — це вигадка історії, сума ідей, які протягом тисячоліть з‘являлись, зникали, зіштовхувались і боролись за першість.

Вдалі чи невдалі моделі реальності визначають системи життя. Ми не пам‘ятаємо, коли стали так чинити, бо це було давно. Ми кажемо: «Так все влаштовано». Хоча насправді все прийшло із вірувань минулого, які ми ввібрали в себе, зростаючи у тому чи іншому  середовищі. Ваші думки й переконання про світ формують вас і ваше очікування від світу. Зміните моделі реальності — і світ може круто змінитися.

 

Крок №4. ПЕРЕПИСАТИ МОДЕЛІ РЕАЛЬНОСТІ

 

Дуже часто наші моделі реальності сховані і ми не усвідомлюємо їх, допоки хтось нам не вкаже на них, або ж поки ми самі, заглибившись, не віднайдемо щось незвідане. Більшість таких переконань невідомі нам. Відоме — це лише невелика частина. Саме тому люди часом діють певним чином, навіть не задумуючись, чому роблять саме так.

Моделі реальності можуть обмежувати. І найчастіше вони походять ще з дитинства. Підірвана самооцінка, насмішки з боку однолітків чи інші неприємні ситуації не проходять безслідно.

Найбільшою хворобою людства є думка «я недостатньо класний».

Ми дивимось на світ крізь окуляри, які покриті пилом досвіду, плямами почуттів і сенсами, які накопичились за роки життя. А де ж першоджерело? Дурні правила походять із нашого виховання. Діти дуже податливі і в процесі пізнання вони просто поглинають безліч переконань. Так, до 9 років ми найчастіше переймаємо фальшиві сенси, які надалі лиш ослаблюють нас. Тому треба бути дуже обережними, аби не нагородити дітей ярмом, яке буде заважати їм усе життя.

Є досить простий прийом, який не дасть закоренитись шкідливим переконанням. Перед сном, або у відведений для цього час, поставте дитині два запитання: за що ти сьогодні вдячний? за що ти собі сьогодні подобаєшся? Так ми можемо подбати про дітей, щоб вони виросли стійкими всередині і мали спротив до дурних правил.

Крок №5. ПОЛІПШЕННЯ СИСТЕМ ЖИТТЯ

 

Зараз ми входимо в один з найменш стабільних періодів людської історії. Проблема в тому, що все ще працюють системи і структури, які вже вийшли з ладу, термін придатності яких давно  закінчився. І аби зробити прорив у розвитку потенціалу людини, треба перестати керуватись системами дій ХХ століття.

Нам повсякчас потрібно оновлюватись. Важливо навчитися вчитися усе життя, перебувати у стані зростання й самооновлення. Ми надто зосереджені на зовнішньому і забуваємо про внутрішнє — очищення духу й розуму. Для нас нормально прокидатись в стані стресу, нервозності і з жахом йти на роботу. Потім мріяти про п‘ятницю і закінчення тижня. Так жити не можна.

Замість прийому таблеток, покликаних заглушити неприємні почуття, можна навчитися позбуватися таких відчуттів з допомогою практики трансцендентності. Це можуть бути вправи вдячності, медитації, співпереживання. Такі системи змінюють життя і роботу.

Крок №6. ЗМІНЮВАТИ РЕАЛЬНІСТЬ

 

«Став високу мету, але не пов’язуй із нею своє щастя. Ти маєш бути щасливим до того, як її досягнеш»

 

Тому й екстраординарні люди не ведуться на тренди культурного простору. Вони самі створюють власну мету.

Ви побачите, зміна реальності це наче магія — все складається саме собою, ви працюєте і отримуєте від цього задоволення. Отак виглядає стан потоку, розслаблена зосередженість. Видатні люди вміють входити в цей стан. Лак‘яні ще називає його словом «пращастя».

 

Крок №7. ПРАЩАСТЯ ЩОДНЯ

 

Надзвичайно важливо бути щасливим. Щаслива людина краще працює. Позитивне ставлення дає кращі результати. Щастя допомагає дітям навчатися.

Вішен Лак‘яні виділяє 3 методи, які допоможуть поліпшити якість життя:

  • сила вдячності

Люди, які складали перелік із 5-ти пунктів, за що були вдячні на минулому тижні, ставали на 25% щасливішими, ніж ті, хто записував 5 неприємностей. Тому автор радить щодня кілька хвилин зосереджуватись на тому, за що ви вдячні.

Науково доведені переваги вдячності: більше сил, більше прощення, менше депресії, тривоги, сильніше відчуття зв’язку з довколишніми,  міцніший сон, менше головного болю.

  • прощення

Гнів і образа найбільше пригнічують альфа-хвилі мозку. А для їх підсилення треба одне — прощення. Для покращення мислення, розвитку творчих здібностей, подолання стресу і тривоги — прощення. Прощайте заради любові. Кожен, хто нам траплявся на шляху, навіть ті, хто завдав болю, може подарувати цінний досвід.

  • практика щедрості

Далай-лама казав, що треба дарувати щастя іншим, щоб самому стати щасливим. Для щастя треба бути щедрим. Щедрість і прагнення віддавати — це природне продовження вдячності.

Як можна бути щасливим, коли в світі щодня стається стільки горя й нещастя?

Але кому ви допоможете, якщо будете нещасні?

Поділіться своїми враженнями
в соцмережах

Що ви думаєте з цього приводу?

  Подписаться  
Уведомление о
Відгуки (0)
Топ кращих книг

Хочу отримувати
нові статті

Схожі публікації