«Права людини – це права жінок

і права жінок – це права людини, раз і назавжди»

Гілларі Клінтон

Неважливо, хто ви і чим займаєтеся у цьому житті, рівні права для усіх це важливо. Тому сьогодні ми вирішили згадати кілька натхненних історій, які розповідають про неймовірних жінок, які змінювали світ, себе та людей довкола.

«Пройти крізь стіни» Марини Абрамович

«Я завжди вірила, що перформанс — це щось реальне,

а театр — фейк.

У перформансі ніж — справжній, кров — справжня.

У театрі — ніж картонний, а кров — кетчуп»

Марина Абрамович одна з найвідоміших митців сьогодення, її перформанси вже стали легендами. Вона працювала з шаманами і тибетськими монахами, аборигенами Австралії, леді Ґаґою і зміями. Вона вирізала на своєму животі зірку, годинами висіла підвішена за троси на сцені, терпіла спеку і холод, чистила тисячі кісток у венеційському підвалі… І все це заради того, щоб ми могли щось зрозуміти, відчути зрештою. 

У цій книжці Марина Абрамович без таємниць та прикрас розповідає власну історію від самого початку і до сьогодні. Вона відверто говорить про батьків та сім’ю, про творчість та мистецтво, про особисті переживання та власне сприйняття. Ця автобіографія може стати не лише ключем до розуміння Марини Абрамович, а й новітнього мистецтва та історії постсоціалістичних країн і сучасності в цілому.

_______________________________

«Я розуміла, що це тема, до якої повертаюся постійно завжди прагну довести всім, що впораюся сама, зможу вижити, що мені ніхто непотрібен. І це також моє прокляття, тому що я завжди роблю так багато а часом і забагато. Моє прокляття, що я так часто лишалася сама (чого насправді іноді прагла) і без любові»

«Королева пустелі» Джорджини Говелл

«В Оксфорді ідея про неповноцінність жінок була вбудована

в саму систему організації навчального процесу.

Щоб відвідувати лекції й складати іспити з певних предметів,

жінки мусили подавати спеціальну заяву на отримання дозволу»

Усе описане в книзі Джорджини Говелл — чиста правда. І це якраз той випадок, коли реальність буває набагато цікавішою за вигадку. Письменниця розповідає нам про життя Ґертруди Белл — мандрівниці, дослідниці, археологині, жінки, яка була першою європейкою, що перетнула Сирійську пустелю.

Ґертруда Белл народилася у заможній аристократичній родині, але спокійне світське життя було їй не до смаку, тож вона сміливо вирушила на пошук пригод. Белл об’їздила на верблюдах усю Месопотамію, організувала перші вибори в Іраку і долучилася до створення конституції цієї країни. Вона досліджувала культуру і звичаї бедуїнів та заснувала в Багдаді Національний музей.

Про все це ми дізнаємося зі щоденників і листів дослідниці, які Джорджина Говелл цитує у романі, розповідаючи історію Ґертруди.

____________________________

«Я думаю, вона була найрозумнішою серед над усіх; найжвавішою, найенергійнішою, найбільш невтомною; з безмежною працездатністю, з жагою до життя, до розмов, ігор. У ній завжди дивним чином поєднувалися дитинність і зрілість: дорослі погляди на людські стосунки й наївна дитяча безапеляційність. І разом з цим цілковита віра у свого батька й багатий інтелектуальний світ, в якому її виховували» — подруга про Ґертруду.

«Брітт-Марі була тут» Фредріка Бакмана

«Для неї це щось нове — так злетіти у своїх прагненнях, і так гепнутися на землю.

Брітт-Марі не звикла на щось сподіватися»

Потрібно багато мужності, щоб почати змінювати щось у своєму житті. І ще більше її потрібно, коли ти все своє життя прожила, вирішуючи чужі проблеми і не дбаючи про себе ані на грам.  

В такій ситуації опинилася головна героїня роману Фредріка Бакмана. Жінці 63 роки, останні кілька десятків років вона займалася лише домашнім господарством та власним чоловіком, який, як виявила одного дня Брітт-Марі, її зраджував.  Отак з розбитим серцем героїня книжки вирішує змінити свою долю, вирушаючи у закинуте містечко, щоб отримати першу за останні сорок років роботу.

Брітт-Марі поринає в інше життя, знаходячи подруг і навіть отримавши статус тренера місцевої футбольної команди. Тут вона пізнає справжню свободу, закоханість і нарешті отримає можливість бути собою й не боятися власних мрій.

___________________________________

«Якщо міцно-міцно заплющити очі й трохи почекати, то можна згадати кожен твій вибір, зроблений на твою користь. І може виявитися, що цього не було ніколи»

«Яка іронія, таліби вимагають, щоб дівчат навчали й лікували фахівці жіночої статі,

водночас вони не дозволяють дівчатам ходити до школи, щоб стати такими фахівцями»

Складно уявити, але досі на нашій планеті є місця, де не всім доступні такі прості речі, як наприклад, освіта. І не тому, що хтось не бажає цю освіту здобувати. А просто тому, що цей «хтось» — жінка.

Малала, яка народилася в Пакистані, повинна була стати покірною дружиною й виховувати дітей. Втім, вона вирішила інакше. Дівчина хотіла ходити в школу, носити яскравий одяг і не ховати обличчя. Це бажання підтримували і батьки, і вчителі. Та, на жаль, долину Сват, де жила Малала, захопив Талібан, і за найменшу провину перед «законом» терористи карали людей побоями і навіть смертю.

Не уникла такого покарання і Малала, яка за свою позицію отримала від талібів кулю в голову… Втім, це лише початок її історії. Простою і зрозумілою мовою Малала розповідає про те, як таліби захоплювали її рідну долину в Пакистані, встановлювали там свої порядки. забороняли дівчаткам здобувати освіту і як її родина намагалася боротися з цим усіма доступними їй способами.

________________________________

«Освіта — це просто освіта. Ми повинні вивчити все, і тільки тоді обирати шлях, яким підемо у своєму житті. Немає освіти східної чи західної, вона загальнолюдська»

«…щойно дівчині виповнилося вісімнадцять,

як наступного ж дня Франческа оголосила, що йде з батьківського дому.

— Чого тобі не вистачає? — здивувалися батьки.

— Свободи, — сказала горда сицилійка і переїхала з подружкою на квартиру»

Історія Франчески, яку розповідає Дорж Бату, оператор корекції траєкторій Центру керування польотами Національного управління з аеронавтики та досліджень космічного простору США, це історія про те, як людина з незвичним сприйняттям світу та ходом думок шукає своє місце у житті.

Це історія сміливої сицилійки Франчески, яка працює разом з Доржем та допомагає йому робити розрахунки для корекції траєкторій. Дівчини, яка постійно потрапляє в халепи, та водночас є математичним генієм. Дівчини імпульсивної та відкритої, яка може запросто поділити п’ятизначні числа в голові, та сміливо кидається на захист усіх, хто цього потребує,  від колег до тарганів.

Поряд з історією Франчески автор розповідає нам ще низку історій про своїх колег, кожен з яких пройшов свій нелегкий шлях, щоб потрапити саме сюди.

________________________________

«Хто тут іще вважає дівчат «слабкою статтю»? Хто вважає, що геть усі дівчата — це абсолютно безпорадні істоти, які й кроку не зможуть ступити без мудрих чоловіків? Хто ще вважає, що жінка залежна від чоловіка і не в змозі себе захистити? Bullshit

Більше книжок із серії fight_like_a_girl ви знайдете за цим посиланням.

Поділіться своїми враженнями
в соцмережах

Що ви думаєте з цього приводу?

  Подписаться  
Уведомление о
Відгуки (0)
Топ кращих книг

Хочу отримувати
нові статті

Схожі публікації