Наш формат | Блог > книжки > Невідворотне, або 15 думок про наше майбутнє
 

Невідворотне, або 15 думок про наше майбутнє

Згадайте, яким був світ якихось 10 - 20 років тому. А тепер подумайте, як швидко все змінюється, як стрімко рухається прогрес. Уявіть, яким буде наше майбутнє, від чого воно залежатиме? Відповіді на ці питання у книжці «Невідворотне. 12 технологій, що формують наше майбутнє» намагається дати Кевін Келлі, футуролог, журналіст та перший редактор журналу про технології та інновації Wired.

Чи можете ви повірити в те, что екран вашого смартфону або ж навіть запит у Google можуть вплинути, та що там — створити щось неймовірне, всього за декілька років? А в те, що ваша професія стане непотрібною? Уявіть, що речі, від яких ми намагаємося відмовитися, можуть стати вирішальними. Про це та багато іншого пише Келлі.

У цій книжці я прагну розкрити походження цифрових змін, щоб ми могли осягнути й прийняти їх. Коли ми зрозуміємо ці зміни, то зможемо працювати разом з їхньою природою, а не проти неї.

 

Загальне копіювання нікуди не подінеться. Тотальний збір даних нікуди не подінеться. Власність поволі відходить. Віртуальна реальність стає справжньою. Ми не можемо зупинити процеси вдосконалення штучного інтелекту й роботів, створення ними нових компаній й зайняття наших посад. Можливо, ми не так це собі уявляли, але мусимо прийняти це постійне змішування технологій. Аби отримати найкраще, що вони можуть нам дати, ми мусимо працювати разом з ними, а не намагатися зупинити їх — Кевін Келлі.

Кожна масштабна зміна нині відбувається довкола певної технології

Технології — це каталізатор людства. Завдяки технологіям усе, що ми робимо, завжди перебуває в процесі становлення. Кожна річ стає чимось, переходячи зі стану «може» до стану «є». Усе тече, ніщо не є завершеним. Ніщо не є доконаним. Ці зміни, які ніколи не закінчуються, — центральна вісь сучасного світу.

 

У майбутньому технологічне життя буде набором безкінечних оновлень

Темп переходів теж прискорюється. Характеристики зміщуються, типові параметри зникають, одне меню переходить в інше. Я можу відкрити пакет програмного забезпечення, яким користуюся лише зрідка, — і замість звичних мені опцій побачити, що цілі меню зникли. Не має значення, чи довго ви користуєтеся інструментом, його постійні оновлення перетворюють вас на новачка, який не завжди знає, як ним користуватися далі. У цій ері «становлення» всі є новачками. Навіть гірше: ми залишимося ними назавжди. Просто прийміть це.

 

Світ без дискомфорту — це утопія. І застій

Такий світ буде дуже чесним з одних позицій і жахливо нечесним — з інших. В утопії немає проблем, але немає й можливостей.

 

Ми не просто не змогли уявити, чим стане інтернет, ми досі не бачимо цього

Через 20 років після виникнення інтернету ми вже не можемо виміряти його колосальних масштабів. Загальна кількість веб-сторінок, зокрема тих, що генеруються під запит, перевищує 60 трильйонів. Це майже 10 000 сторінок на кожного мешканця планети. І все це багатство створене за менш ніж 8 000 днів.

Ось вам правда: зараз найкращий час щось починати. В історії ще не було такого вдалого моменту для винаходів. Ще ніколи не було часів із такою кількістю можливостей, відкритістю, низькими бар’єрами, високим коефіцієнтом співвідношення ризику і користі, кращими прибутками, аніж зараз. Просто зараз, у цю хвилину.

Будь-який інтелект потрібно навчити

Людський мозок генетично навчений ділити речі на категорії, але ще в ранньому віці йому потрібно дати десятки прикладів, аби він зміг розрізняти котів та собак. Штучного розуму це стосується ще більше.

Прорив штучного інтелекту був би неможливим без величезних масивів зібраних даних. Автосупровід, інтернет-куки, онлайн-відбитки, терабайти сховищ, десятиліття пошукових запитів, вікіпедія та весь цифровий всесвіт стали вчителями штучного інтелекту.

 

До кінця цього століття 70% нинішніх професій, швидше за все, замінять автомати

Так, вашу також.

Іншими словами — роботи неминучі, а заміна людської праці — лише питання часу.

 

Доклавши зусиль, людина може виткати полотно, але автоматичний ткацький станок зробить кілометр ідеальної тканини за кілька копійок

Єдина причина купувати тканину ручної роботи — це якщо ви любите неідеальне ткання, яке виходить з-під людських рук.

А от неідеального автомобіля не хоче, мабуть, ніхто. На швидкості 100 км/год недосконалості вже не такі привабливі. Що менше людей торкається автомобіля в процесі виробництва, то краще.

Це не змагання проти машин. Якщо ми конкуруватимемо з ними, то програємо. Це змагання разом із машинами. У майбутньому ваша зарплата залежатиме від того чи добре ви працюєте з роботами.

Читання соціалізується

Екрани дають змогу ділитися не тільки назвами того, що ми зараз читаємо, а й враженнями та примітками, що з’являються у процесі читання. Сьогодні абзац можна підкреслити. Завтра його можна буде пов’язати з  фразою з іншої книжки або ж зі сценою у фільмі. Можна буде підписатися на розсилку коментарів від людей, думка яких нам цікава.

 

Перехід від «власності, яку ми купуємо» до «доступу, на який ми підписуємося» 

Право власності є випадковим і непостійним. 

А от підписка фонтанує безкінечним потоком оновлень, випусків і версій, чим спонукає споживача й виробника постійно взаємодіяти.

Користувачі YouTube вже створюють відео, які конкурують з телебаченням

Майже 25 мільйонів зареєстрованих читачів зробили дописи на Вікіпедії. Instagram налічує 300 мільйонів користувачів, а в групах Facebook діють мільйони. Кількість тих, хто живе в соціальних мережах, гігантська, і вона постійно збільшується.

Ми з вами живемо в золоту добу. На тлі обсягів творчої роботи наступного десятиліття попередні 50 років видаватимуться мізерними. Зараз у світі працює більше митців, авторів і музикантів, ніж будь-коли, і щороку вони створюють значно більше книжок, пісень, фільмів, документальних проектів, фотографій, творів мистецтва, опер та альбомів.

У 2050-му найприбутковішими компаніями будуть ті, які здогадаються, як вигідно використати ті аспекти поширення, яких ми поки що не бачимо і не цінуємо

Усе, чим можна поділитися, — думки, емоції, гроші, здоров’я, час — буде поширюватися за правильних умов та з правильними перевагами. Будь-що, що можна поширювати, буде поширюватися краще, швидше, легше, довше та мільйоном способів, про які ми ще не здогадуємося. У наш час гарантованим способом збільшити цінність будь-чого, чим досі не ділилися, є поширення.

 

Уявіть, що ви живете у світі, де всі найкращі фільми, книжки та пісні доступні вам миттєво і фактично безкоштовно

Ви маєте складну систему фільтрів, які відсіюють непотріб, сміття та все, що вам надокучає. Забудьте про визнані критиками шедеври, які особисто для вас не мають жодної цінності. Натомість зосередьтеся на тому, що вам особливо приємно.

 

Віртуальна реальність повсюди

Незабаром вона стане популярною у фільмах про майбутнє, особливо тих жанрах, які ви дивитеся всім тілом, —  жахах, еротиці, трилерах.

Також неважко уявити, як віртуальна реальність займе ключову роль у відеоіграх. Я вже бачу сотні мільйонів затятих гравців, які з задоволенням натягатимуть костюм, рукавиці та шолом і телепортуватимуться в далекі країни, де будуть ховатися, стріляти, вбивати та досліджувати нові місця самі або невеликими групами друзів.

Сьогодні основним джерелом фінансування розробки віртуальної реальності є саме ігрова індустрія. Але віртуальна реальність вже виходить далеко за її межі.

Зона взаємодії ставатиме дедалі вужчою

Технології підійдуть упритул ближче, ніж годинники та кишенькові телефони. Наша взаємодія з ними стане більш приватною. Вони будуть з нами всюди і завжди. Особисті технології — це відкриті горизонти. Ми думаємо, що технології вже заполонили наш приватний простір, але це лише початок.

 

Уявіть, як змінився би стан здоров’я людей, якби ми без кінця стежили за своїм рівнем цукру в крові в реальному часі

Уявіть, як змінилася б наша поведінка, якби можна було майже в реальному часі визначати наявність чи відсутність біохімікатів і токсинів у крові, отриманих із середовища.

Усе неможливе зараз стане можливим в майбутньому завдяки новому рівню організації, якого раніше не існувало. Ці вражаючі досягнення є результатом співпраці на планетарному рівні та масштабної суспільної взаємодії між людьми в реальному часі.

Написано Ірина Юрченко