«Кожна нова комп’ютерна програма націлена на певне завдання.

Комп’ютер опанував цю функцію —

й від вашої роботи відколупнувся шматочок.

Наступ відбувається маленькими кроками,

один крок — одна функція»

З кожним роком перспективи того, що ту чи іншу роботу передадуть від людей до машин/роботів/алгоритмів, стають все реальнішими. І якщо спочатку під скорочення потрапляла робота нудна та важка, то тепер автоматизація впритул наблизилась до працівників розумової праці. Втім, не все так страшно, і люди аж ніяк не приречені. В усякому випадку в цьому переконані автори книжки «Вакансія: людина. Як не залишитися без роботи в добу штучного інтелекту» Томас Девенпорт та Джулія Корбі.

Сьогодні ж ми пропонуємо вам своєрідний діагностичний тест 10 ознак того, що вашу роботу в найближчому часі поділять на функції і автоматизують. Поїхали!

Ознака №1.  У вашій сфері діяльності вже створено автоматизовані системи, які перебрали на себе деякі загальні завдання.

Найпереконливішим доказом того, що автоматизація становитиме дедалі відчутнішу загрозу для вашого робочого місця, є існування певної комп’ютеризованої системи, що вже виконує (вповні або частково) основну функцію вашої роботи.

Скажімо, всі підстави для занепокоєння є у радіологів і патологоанатомів, адже деякі їхні функції вже успішно виконують комп’ютеризовані системи діагностики, що аналізують мамограми й цитологічні проби.

Ознака №2. Ваша робота майже не передбачає фізичного контакту або довільного впливу на матеріальні явища.

Якщо ви не мусите «вручну» працювати над своїм продуктом чи послугою, а також якщо ваша робота не вимагає прямої взаємодії з клієнтом, то шанси на її автоматизацію зростають.

Та якщо ваша професійна діяльність вимагає виваженої суб’єктивної протидії певним матеріальним явищам, то навряд чи в близькому майбутньому вам загрожує втрата роботи. Скажімо, анестезіологи часто мають справу з індивідуальними реакціями пацієнтів, які неможливо передбачити, тож, можна припустити, їм ще не час шукати дорогу до біржі праці.

Ознака №3. Суть вашої роботи — передавання даних.

Якщо значна частина вашої роботи полягає в тому, що ви передаєте іншим людям певні знання у сформованому обсязі, то вам варто серйозно замислитися про свої професійні перспективи.

Візьмімо за приклад учителів. Вони з’ясовують, які саме знання мають засвоїти учні, й передають їм ці знання, застосовуючи здебільшого ручні методи (лекції, презентації тощо). Та слід сказати, що низка компаній уже розробили системи так званого «адаптивного навчання», здатні самостійно визначати, що саме має вивчити конкретний учень на конкретному етапі. Комп’ютери не зможуть узяти на себе класне керівництво і підтримання дисципліни на уроках, але ці функції можуть бути покладені на людей без вищої педагогічної освіти.

business-3327340_1280
franck-v-516603-unsplash-e1542810984755

Ознака №4. Ваша робота пов’язана з первинним аналізом неструктурованої інформації.

Пізнавальні обчислювальні системи уже продемонстрували неймовірне вміння аналізувати і «розуміти» інформацію. Вочевидь, завжди будуть потрібні люди, які писатимуть для цих систем нові програми й працюватимуть над їхнім удосконаленням, але всі завдання, пов’язані з аналізом великих масивів даних, чимдалі, то більшою мірою виконуватимуть машини.

В зону ризику потрапляє і професія юриста, бо значна частина правничої роботи полягає саме в аналізі документів.

Якщо роботу можна запрограмувати — її можна автоматизувати. І з цього неминуче випливає ще один висновок: якщо роботу можна автоматизувати й це доцільно з економічної точки зору, то її буде автоматизовано.

Ознака №5. Ваше основне заняття — знаходити відповіді на запитання, спираючись на аналіз даних.

В деяких випадках машини вже перебрали на себе функції оцінювання страхових ризиків і фінансового планування. І, ймовірно, ця тенденція надалі посилюватиметься.

Так, компанія Kensho Technologies розробила систему інтелектного програмного забезпечення «Воррен», яка здатна відповідати на запитання типу «Як зміняться ціни на акції енергетичних компаній, коли ціни на нафту піднімуться вище 100 доларів за барель, за умови політичної нестабільності на Близькому Сході?». Компанія стверджує, що створена нею система штучного інтелекту незабаром буде здатна давати відповіді на 100 мільйонів чітко сформульованих запитань фінансового характеру, виконуючи для цього комплексний аналіз складних даних.

rock-n-roll-monkey-681546-unsplash-e1541430175563
robot-2592439_640

Ознака №6. Суттєвим компонентом вашої роботи є кількісний аналіз.

Можливо, комусь здається, що в нашу «добу аналітики» фахівцям з кількісного аналізу не загрожує втрата робочого місця, але це не так. Сучасні системи самонавчання комп’ютерів відберуть у них якщо не всю роботу, то принаймні значну її частину.

Водночас спеціалісти з кількісного аналізу, які розумітимуться на тому, як працюють комп’ютерні системи з функцією самонавчання, матимуть високі шанси залишитися при справі. Ті ж, хто на цьому не розумітимуться, втратять роботу.

Ознака №7. Ваша робота складається із завдань, які можна закласти в навчальний тренажер або виконувати в режимі віртуальної реальності.

Це — ще одна загроза для вчителів і будь-яких спеціалістів, які спираються на володіння інформацією. Якщо завдання можна закласти в навчальний тренажер, то один з найефективніших способів засвоїти матеріал — повправлятися на такому тренажері.

Нині вже розроблено ефективні комп’ютерні програми для вишколу керівників бізнесу. Можливо, викладачам шкіл економіки і всіляким бізнес-тренерам теж пора занепокоїтися.

Не сумнівайтеся: комп’ютери таки знищать вашу роботу в її нинішньому вигляді. Спершу вони відберуть якісь дрібні її складники, та поступово перетягнуть на себе більшу частину завдань, що складають ваш робочий день. Машини візьмуть на себе ту роботу, яка найкраще підлягає структуризації, й виконуватимуть її з набагато вищою продуктивністю, ніж ви. У такий спосіб ваша професія в буквальному сенсі розпадеться. Там, де працювало десятеро людей, залишиться один професіонал, який за допомогою комп’ютерів виконуватиме роботу тих десятьох.

Ознака №8. У вашій роботі принципово важливу роль відіграє послідовність.

Комп’ютери непомильно послідовні в своїх діях. Завдяки цій якості на них уже перекладають, наприклад, питання про те, чи слід надавати заявникові банківський кредит. І комп’ютери відіграватимуть дедалі більшу роль в усіх тих сферах діяльності, де послідовність має пріоритетне значення — чи то йдеться про задоволення страхових вимог, чи про стрес-тестування фінансових систем, чи навіть про винесення рішень і визначення покарань у кримінальному судочинстві.

Ознака №9. Ваша основна функція — створювати оповідь на підставі наявної інформації.

Робота, що передбачає переказ у тій чи іншій формі будь-яких даних, зокрема й аналітичних, раніше була беззаперечною цариною людини, але автоматизовані системи вже й сюди знайшли шляхи. Скажімо, в журналістиці вже набули поширення продукти таких компаній, як Automated Insights і Narrative Science, які обробляють великі масиви інформації та створюють на її підставі тексти.

Ризик автоматизації загрожує спортивним і фінансовим оглядам, хоча наразі штучний інтелект опанував лише маргінальні напрями цієї діяльності — шкільний спорт, ігри віртуальних команд і звітність про доходи дрібного бізнесу.

lukas-652691-unsplash
rawpixel-782053-unsplash-e1541430444581

Ознака №10. Виконання роботи підпорядковане чітко визначеним формальним правилам.

Ті сфери, де діють чіткі й послідовні правила, завжди було найлегше автоматизувати. В наші дні системи, побудовані на правилах, здатні вирішувати дедалі складніші завдання. Тож ми б радили замислитися про своє професійне майбутнє тим, хто обрав фах, скажімо, фінансового аудитора. Вже розроблено системи, що автоматизують ключові аспекти аудиту. Теж саме стосується і роботи з розрахунку податків.

Якщо рід занять підпадає під ці ознаки, вважайте це свідченням того, що він стоїть перед загрозою зникнення — і поглинання його технологіями є лише питанням часу, стверджують автори книжки. Можливо, ці професії не зникнуть цілковито й найбільш кваліфіковані працівники збережуть робочі місця. Утім нових вакансій у цих сферах напевне не відкриватиметься, тож, якщо ви дбаєте про свій майбутній добробут або про добробут ваших дітей і внуків, тримайтеся подалі від таких видів діяльності.

57 переглядів

Поділіться своїми враженнями
в соцмережах

Що ви думаєте з цього приводу?

  Подписаться  
новее старее большинство голосов
Уведомление о
Відгуки (15)
trackback
Betting Gods
18.11.2019

… [Trackback]

[…] Find More on to that Topic: nashformat.ua/blog/10-signs-that-your-job-will-be-taken-away-by-machines […]

trackback

… [Trackback]

[…] Find More on on that Topic: nashformat.ua/blog/10-signs-that-your-job-will-be-taken-away-by-machines […]

trackback

… [Trackback]

[…] Read More to that Topic: nashformat.ua/blog/10-signs-that-your-job-will-be-taken-away-by-machines […]

Хочу отримувати
нові статті

Схожі публікації