Розсилка

15.07.2014

Цього літа білоруський музичний гурт Vuraj став популярним серед української молоді

Цього літа білоруський музичний гурт Vuraj став популярним серед української молоді
Що ми знаємо про культуру наших найближчих сусідів на півночі? Що вони такі ж як ми, тільки у них краще родить картопля, яку вони називають бульбою; що як уважно прислухатися, то розуміємо кожне слово їхньою мовою; що найвідоміші музичні гурти – «Ляпис Трубецкой» і «Песняры», столиця – Мінськ, а прізвище пожиттєвого президента – Лукашенко. Ми геть нічого не знаємо про Білорусь. Історія? Казки? Література? Поезія? 
 На жодне з цих питань відповідь, мабуть, знайдете не одразу, хоча вони поруч, хоч би і в творчості білоруського фольк-проекта Vuraj. Склад гурту – лише живі акустичні інструменти: скрипка, флейта, контрабас, гітара, барабани, гармонь, ціла торба сопілок та дудок і вокал. Vuraj працює із автентичним пісенним матеріалом, надаючи йому особливого нового звучання і яскравого музичного забарвлення. І найголовніше, гурт не переспівує фольклор на сучасний манер, а створює на його основі цілком самостійні твори – цілий стилістичний сплав різноманітних музичних напрямків: фольку, фольк-року, року, неофольку, академічного неокласичного и джазового звучання із рисами психоделіки. 
 Десять музичних композицій із останнього альбому Rajok, виданого нещодавно мистецькою агенцією "Наш Формат" – це колекція жниварських народних пісень дбайливо зібраних по різних кутках Білорусі, чотири з яких знайдені на Поліссі (спільна з Україною територія). Народі пісні містять код, закладений пращурами: на врожай, багатство, щастя, кохання і добробут у родині. Співали ці пісні влітку та восени в період збору врожаю та весільної пори. Назву альбому дала міфічна істота на ім’я Райок чи Рай, образ, що зустрічається переважно у жниварських піснях. За віруваннями прадідів Райок з’являється перед женцями, розпитує про шлях, а іноді навіть заходить погостювати у двір. Його гостини – це велике щастя, бо Райок опікується збіжжям, оберігає здоров'я і добробут родини. Композиції у альбомі – не просто пісні, це музичні картини, багатобарвні та емоційні, це театральне дійство, яке перенесе слухача у часи минувшини, в чисте поле, у місячну ніч на Івана Купала, у залитий сонцем сосновий бір, і запросить до нього у гості казкового Райка. Фольк-проект Vuraj створений у 2010 році. Rajok – це третій альбом гурту. Попередні два – Vuraj (2010) та «Песні, казачкі ды танцы» (2011). 
Останнім часом учасники гурту виступили аж на трьох українських арт-фестивалях:"Трипільське Коло""Трипільські зорі" і "Арт Пікнік Слави Фролової" та в прямому ефірі на "Радіо Ера"ФМ.

Повернення до списку

top